Uproszczenie ordynacji lekarskiej i brak podwójnego karania – pojawiły się dwa projekty ustaw, które realizują jedne z najistotniejszych postulatów środowiska lekarskiego związanych z wystawianiem recept - informuje NIL.

24 kwietnia Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez ministra zdrowia projekt ustawy (zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw), który ma zlikwidować możliwość podwójnego karania lekarzy w związku z nieprawidłowościami przy wystawianiu recept. Należy się więc spodziewać, że dokument w najbliższym czasie zostanie skierowany do Sejmu.

Ponadto, w ostatnich dniach do konsultacji publicznych trafił projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzaniem rozwiązań e-zdrowia. Z uzasadnienia wynika, że zdejmie się z lekarzy obowiązek oznaczania odpłatności leku w przypadku wystawiania e-recept. Projekt ten ma także umożliwić lekarzom specjalistom wystawianie recept na darmowe leki dla seniorów. 30 kwietnia będzie on opiniowany przez prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

"Prowadzone od początku VIII kadencji samorządu lekarskiego rozmowy prezesa Andrzeja Matyi z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim zmierzają do spełnienia oczekiwań środowiska lekarskiego formułowanych nieustannie od tzw. protestu pieczątkowego z początku 2012 r. Dotyczą one w szczególności zdjęcia z lekarzy i lekarzy dentystów obowiązku oznaczania na recepcie poziomu odpłatności leku" - poinformowano w wydanym komunikacie.

- Oba projekty ustaw realizują jedne z najistotniejszych postulatów środowiska lekarskiego związanych z wystawianiem recept. Jeżeli zmiany te wejdą w życie, będzie to ukoronowaniem wieloletniej walki samorządu lekarskiego o uproszczenie ordynacji lekarskiej i oderwanie jej od oznaczania poziomu refundacji - podkreśla Andrzej Matyja, prezes NRL.


Źródło: NIL