Zespół z Laboratorium Genomiki i Analiz Epigenetycznych Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w składzie dr Magdalena Niemira, dr Anna Erol i prof. Adam Krętowski opracował wynalazek pt. „Diagnostyczny zestaw biomarkerów miRNA do diagnostyki raka jajnika, sposób diagnostyki in vitro raka jajnika, zastosowania takiego zestawu biomarkerów miRNA oraz zestaw testowy do diagnostyki in vitro raka jajnika” (P.435967). Jak poinformowała uczelnia, wynalazek został opatentowany.

Rak jajnika jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych żeńskich narządów płciowych. W początkowych stadiach bywa bezobjawowy, a jego późniejsze etapy charakteryzują się niespecyficznymi objawami, często wiązanymi np. z dolegliwościami układu pokarmowego. Niestety, obecnie stosowane markery do diagnostyki raka jajnika często są niewystarczające.

Zestaw biomarkerów opracowany przez białostockich naukowców składa się z dwóch cząsteczek miRNA pochodzących z surowicy. Model, opierający się na analizie ich ekspresji, z wysoką czułością i specyficznością jest w stanie rozróżnić pacjentki zdrowe od chorych.

Jak informuje UMB, wynalazek ma duży potencjał, by w przyszłości był wykorzystany do badań przesiewowych, do monitorowania postępu choroby i leczenia, a także do ułatwienia wykrycia nawrotu choroby.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku