3 października w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię edukacyjno-informacyjną „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” z udziałem wiceministra zdrowia Zbigniewa Króla.
"Depresja to choroba, którą z powodzeniem leczy się i z którą można wygrać walkę. Chcemy poprzez różne formy przekazu zwrócić uwagę publiczną na temat depresji, ale też na swoiste świadectwa wygranej walki z tą chorobą oraz pokazać, gdzie można się zwrócić, by otrzymać pomoc" – mówił wiceminister Król.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja zajmuje 4. miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Szacuje się, że do 2020 roku zajmie pierwszą pozycję. Niestety, aż 80% Polaków (Sondaż przeprowadzony przez dom badawczy Synergion w grudniu 2017 r., metodą CAWI, n=1000) czuje niedosyt wiedzy o tej chorobie, jej objawach i leczeniu. Może to oznaczać, że wiele przypadków depresji, w otoczeniu lub osobiście przeżywanych, jest pomijanych lub błędnie interpretowanych. By to zmienić Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło ogólnopolską kampanię „DEPRESJA. Rozumiesz – pomagasz”.
Celem kampanii jest edukacja w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby. W związku z tym, że problem może dotyczyć każdego, uwzględniono potrzeby trzech grup zwiększonego ryzyka:
- młodzieży w okresie dojrzewania (ryzyko depresji młodzieńczej),
- kobiet w okresie okołoporodowym (ryzyko depresji poporodowej),
- osób w podeszłym wieku (ryzyko depresji wieku podeszłego).
Kampania ma walczyć ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję, dostarczać rzetelnej wiedzy o chorobie, a przede wszystkim budować świadomość tego, że depresja jest chorobą uleczalną i nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania.
Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” potrwa do końca 2020 r. Projekt realizowany jest w ramach Programu Zapobiegania Depresji w Polsce na lata 2016-2020. Więcej informacji znaleźć można na stronie kampanii www.wyleczdepresje.pl
Komentarze
[ z 5]
Edukacja w obszarze chorób takich jak depresja jest bardzo ważna. Większość pacjentów nie jest świadomych tego, co się z nimi dzieje. Ze zrozumieniem objawów mają często problemy również ich bliscy. W dużej części przypadków depresja ma podłoże organiczne. Może być także następstwem przyjmowania niektórych leków. Przed postawieniem diagnozy i wdrożeniem leczenia należy wykluczyć lub rozpoznać schorzenia somatyczne. Zaburzenia depresyjne są często następstwem organicznego uszkodzenia OUN. W tych schorzeniach obraz kliniczny depresji wykazuje duże zróżnicowanie. Może to być przewlekłe, niezbyt nasilone przygnębienie, nieznaczny lęk, bezsenność lub depresja z pobudzeniem, z silnym niepokojem i tendencjami samobójczymi. W niektórych procesach organicznych depresja bywa przez dłuższy czas podstawowym obrazem klinicznym(niekiedy maską) procesu chorobotwórczego. Może nakładać się na: chorobę Parkinsona, pląsawicę Huntingtona, stwardnienie rozsiane, guzy mózgu, stany poudarowe. Istnieje też duża grupa chorych, których depresja jest zjawiskiem wtórnym w stosunku do schorzeń somatycznych. W odniesieniu do tej grupy używamy określenia - "depresja objawowa" (wszelkie zaburzenia hormonalne, schorzenia reumatoidalne). Przed rozpoznaniem depresji należy ustalić, czy pacjent przyjmował leki, które mogą powodować lub wyzwalać objawy choroby. Niektóre środki farmakologiczne mogą nasilać już istniejące zaburzenia depresyjne oraz osłabiać lub znosić wpływ leków przeciwdepresyjnych.
To dobrze, że powstała kampania dotycząca problemu depresji. Jest to ogromny problem w dzisiejszych czasach, często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele z osób dookoła nas cierpi na tę chorobę. Stygmatyzacja osób, które dotyczy te schorzenie jest również dużym problemem i często wynika z niewiedzy, dlatego cieszę się, że według badań jest duży odsetek społeczeństwa, który chce posiadać większą wiedzę na ten temat. Przede wszystkim należy podkreślić, że nie jest to choroba wymyślona w celu uzyskania jakikolwiek decyzji, jest to choroba, która się leczy i z którą można sobie poradzić wdrażając prawidłowe leczenie,a także czując wsparcie bliskich stąd tak ważne by umieć rozpoznać pierwsze symptomy tej choroby jak głosi kampania" ROZUMIESZ - POMAGASZ" i to klucz do sukcesu. Depresja dotyka nawet 10% populacji, a objawy mogą być inne u każdego pacjenta i dlatego tak trudno ją rozpoznać. WHO podaje trzy podstawowe objawy depresji jako : pierwszy -obniżony nastrój czyli depresja jako objaw, drugi - brak radości i trzeci brak energii. Oprócz podstawowych objawów obecne są też : utrata apetytu, utrata wagi, zaburzenia koncentracji, negatywna samoocena, poczucie winy. Depresji nie rzadko towarzyszą uporczywe dolegliwości takie jak na przykład bóle żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, podbrzusza lub pleców. U wielu borykających się z depresją objawy te wysuwają się na pierwszy plan. Poważna choroba wymagająca leczenia, a nie stygmatyzacji dlatego popieram kampanię z całego serca!
Smutny, agresywny, przestał się uczyć, nic mu się nie chce… Czy to tylko przejawy młodzieńczego buntu? Depresja zajmuje czwarte miejsce na liście najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Szacuje się, że w 2020 roku zajmie pierwsze miejsce na liście przyczyn zgonów – alarmuje Ministerstwo Zdrowia. We współpracy z Fabryką Komunikacji Społecznej przygotowano kolejną odsłonę kampanii, celem zmiany nastawienia do depresji oraz skutecznej profilaktyki choroby. Głównym celem kampanii „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz” jest profilaktyka depresji w grupach o podwyższonym ryzyku: młodzieży w okresie dojrzewania (ryzyko depresji młodzieńczej), kobiet w okresie okołoporodowym (ryzyko depresji poporodowej), osób w podeszłym wieku (ryzyko depresji wieku podeszłego). Grupą docelową kampanii są przede wszystkim osoby z bliskiego otoczenia tych, którzy są szczególnie narażeni na depresję. Depresja to choroba, którą się z powodzeniem leczy i z którą można wygrać walkę. Organizatorzy chcą poprzez różne formy przekazu zwrócić uwagę publiczną na temat depresji ale też na swoiste świadectwa wygranej walki z tą chorobą oraz pokazać gdzie można się zwrócić by otrzymać pomoc. Pojawiają się choroby i poczucie osamotnienia. Wszystko to może spowodować, że zachorują na depresję. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i jak pomóc im z nią wygrać. Problemy zdrowotne zarówno somatyczne, jak i obniżona z wiekiem sprawność poznawcza, rzutują na ograniczoną możliwość robienia tego, co kiedyś lubili. „Dzięki realizacji programu chcemy podnieść świadomość na temat zaburzeń depresyjnych w Polsce, a także pokazać w jaki sposób je wykrywać oraz jak im zapobiegać” – informuje Ministerstwo Zdrowia. Kampania ma walczyć ze stygmatyzacją osób chorujących na depresję, dostarczać rzetelnej wiedzy o chorobie, a przede wszystkim budować świadomość tego, że depresja jest chorobą uleczalną i nie powoduje trwałego upośledzenia funkcjonowania. Na powstałej stronie internetowej wyleczdepresje.pl realizatorzy inicjatywy edukują w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby, jaką jest depresja. Przygotowano również spoty internetowe, z udziałem bohaterów o podwyższonym ryzyku zachorowania. Osoba w wieku starszym, nastolatek oraz mama w okresie poporodowym obalają społeczne mity na temat choroby. W kolejnych odsłonach spotów przedstawiono prawdziwe historie osób chorujących na depresje. Dzieląc się swoim doświadczeniem, uczestnicy nagrań apelują do walki o zdrowie. Na stronie Zintegrowanego Portalu Pacjenta udostępnionego przez Narodowy Fundusz Zdrowia w zakładce Gdzie się leczyć znajdują się aktualne informacje o adresach, telefonach, lokalizacji i godzinach otwarcia ośrodków ochrony zdrowia/zakładów opieki zdrowotnej, w tym specjalistycznych Poradni Zdrowia Psychicznego oraz Centrów Zdrowia Psychicznego, gdzie można skonsultować się z lekarzem psychiatrą i otrzymać kompleksową pomoc w wypadku podejrzenia depresji.
Ministerstwo Zdrowia w ramach kampanii „Depresja Rozumiesz-Pomagasz” podejmuje działania, których celem jest pogłębienie świadomości społecznej na temat depresji oraz popularyzacja rzetelnej wiedzy na ten temat. MCDN włączając się w realizację kampanii, zachęca nauczycieli do korzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących depresji młodzieńczej. Ministerstwo Zdrowia w ramach kampanii „Depresja Rozumiesz-Pomagasz” podejmuje działania, których celem jest pogłębienie świadomości społecznej na temat depresji oraz popularyzacja rzetelnej wiedzy o jej głównych czynnikach ryzyka, objawach, profilaktyce, leczeniu oraz formach wsparcia oferowanych chorym i ich otoczeniu. Kampania w założeniach niesie za sobą pozytywny przekaz wygranej walki z chorobą, zwracając uwagę publiczną na wybrane grupy o podwyższonym ryzyku zachorowania, tj. dzieci i młodzież, kobiety w okresie okołoporodowym, osoby w wieku podeszłym. MCDN włączając się w realizację kampanii, zachęca do korzystania z materiałów edukacyjnych dotyczących depresji młodzieńczej, które opracowane zostały przy współudziale ekspertów z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie oraz metodyków pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą. Materiały te zostały przygotowane specjalnie dla nauczycieli, którzy mają największy wpływ na podopiecznych, jako wsparcie w codziennej pracy z młodymi. Pakiet zawiera: scenariusz lekcji, przewodnik metodyczny, kartę pracy do zajęć, poradnik edukatora oraz zestaw kart do ćwiczeń. Treści zawarte w materiałach przekazują kompendium rzetelnej wiedzy o głównych czynnikach ryzyka depresji młodzieńczej, jej objawach oraz sposobach asysty.
Depresja jest uniwersalnym, ponadczasowym i niezależnym od wieku schorzeniem dotykającym człowieka. Nazywana jest plagą XXI wieku. Depresja jest podstępna, skomplikowana i bardzo ciężka do diagnozy i wyleczenia. Nieznane są dokładne przyczyny powstawania depresji. Wiadomo, że mogą one mieć podłoże zarówno psychologiczne, jak i biologiczne. Dlatego często dolegliwość ta nazywana jest chorobą duszy, bo podobnie jak ona jest trudna do uchwycenia i zdiagnozowania. Depresja to choroba nawracająca, zagrażającą życiu i prawidłowemu funkcjonowaniu w społeczeństwie, jak też pociągająca za sobą olbrzymie koszty związane z leczeniem, opieką społeczną i niezdolnością do pracy. Szacuje się, że w Europie (6 państw europejskich; Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania) około 17 proc. dorosłych ludzi cierpi na jedną z form depresji, a odsetek samobójstw w tej grupie wynosi ok. 15-25 proc. Intensywnie prowadzone badania, zarówno kliniczne, jak i doświadczalne, nastawione są na poznanie, niewyjaśnionych dotąd w sposób zadowalający, mechanizmów odpowiedzialnych za rozwój tej choroby, w celu tworzenia terapii skuteczniejszych i pozbawionych działań niepożądanych. Biorąc pod uwagę różnorodność czynników przyczyniających się do rozwoju depresji (predyspozycje genetyczne, warunki środowiskowe: stres, przeżycia traumatyczne, infekcje wirusowe) i mnogość objawów nierzadko współistniejących u każdego z pacjentów, depresji nie można traktować jako pojedynczej choroby, a raczej jako zespół objawów różnego pochodzenia i patofizjologii. Diagnoza depresji następuje, gdy obserwuje się określoną liczbę powyższych symptomów trwających dłużej niż dwa tygodnie oraz gdy symptomy te zaburzają normalne funkcjonowanie socjalne i zawodowe. Depresja jako choroba istnieje równie długo jak gatunek ludzki. Czytając Stary Testament możemy stwierdzić, że król Saul cierpiał prawdopodobnie na depresję i pod jej wpływem popełnił samobójstwo. Zawarte w Starym Testamencie wyznanie Hioba: „We łzach rozpływa się dusza, zgnębiły mnie dni niedoli, dlaczego nie umarłem po wyjściu z łona, nie wyszedłem z wnętrzności, by skonać? Po cóż mnie przyjęły kolana a piersi podały mi pokarm?... Nie znam spokoju ni ciszy, nim spocznę, już wrzawa przychodzi, nocą kości me jak piec rozpalone, cierpienie moje nie milknie. Myślałem: Wypocznę na łóżku, posłanie to trosk mych powiernik. Lecz Ty mnie snami przestraszasz, przerażasz mnie widziadłami” - są wręcz modelowym przykładem objawów charakterystycznych dla człowieka cierpiącego na ciężką depresją (gwałtowna chęć śmierci, ból psychosomatyczny, ciężkie zburzenia snu).