Naukowcy odkryli, w jaki sposób występujące jednocześnie niedotlenienie i stan zapalny prowadzą do powstania uszkodzeń w mózgu, obserwowanych w przebiegu takich schorzeń jak udar mózgu i choroba Alzheimera. Ich zdaniem zbliża nas to do wynalezienia nowych metod leczenia groźnych chorób neurodegeneracyjnych.
Artykuł na ten temat opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma „Neuron”.
Przewlekły stan zapalny i niedotlenienie to objawy towarzyszące wielu różnym chorobom mózgu. Jednak nikomu dotąd nie udało się odkryć, w jaki dokładnie sposób zjawiska te prowadzą do np. powstania problemów z pamięcią, demencji czy zaburzeń mowy.
Kanadyjscy badacze z Djavad Mowafaghian Centre for Brain Health przy Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej wraz z kolegami z Vancouver Coastal Health Research Institute ustalili, że kluczem do rozwiązania tej zagadki jest mikroglej - struktura będąca częścią centralnego układu nerwowego, lecz zbudowana z komórek charakterystycznych dla układu odpornościowego, a nie nerwowego.
Mikroglej jest pierwszą linią obrony immunologicznej w chorobach mózgu. Gdy pojawi się czynnik pobudzający, jego komórki (normalnie przebywające w stanie spoczynku) rozpoczynają „monitorowanie” środowiska tkanki, naprawiają uszkodzone neurony i usuwają martwe.
Jednak czasami nadmiernie aktywowany mikroglej może powodować uszkodzenie tkanki nerwowej. Zespół dr. Briana MacVicara odkrył, że ma to miejsce w przypadku występujących razem zapalenia i niedotlenienia. Utrzymujący się stan zapalny w połączeniu z niedoborem tlenu prowadzi do hiperaktywacji mikrogleju, co z kolei powoduje trwałe uszkodzenie połączeń pomiędzy neuronami. Zjawisko to obserwuje się m.in. w przebiegu choroby Alzheimera.
„Nikt wcześniej nie opisał tego mechanizmu tak dokładnie, jak my - podkreśla dr. MacVicar. - Udało nam się na żywo zaobserwować, jak wygląda współdziałanie trzech kluczowych czynników odpowiedzialnych za uszkodzenia mózgu, czyli niedotlenienia, stanu zapalnego i reakcji mikrogleju, w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych”.
„Teraz postaramy się wykorzystać tę wiedzę do poszukiwania nowych metod terapii tego typu schorzeń” - dodaje.
Film, prezentujący opisywane badania, można obejrzeć pod adresem: http://youtu.be/iVtyAF_24hE.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Komentarze
[ z 0]