Cztery nowe karetki zasiliły Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie. Całkowity koszt zakupu ambulansów wyniósł blisko 2,3 mln zł.
– Zakup karetek skróci czas dotarcia zespołu ratowniczego do pacjenta oraz zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego województwa – zapowiadał marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Nowo zabudowane ambulanse sanitarne typu [C], w tym jeden defibrylator oraz jeden ssak elektryczny, zakupione zostały w II kwartale 2022 r. Podstawowe wyposażenie ambulansów to między innymi:
- podstawa pod nosze,
- nosze główne,
- transporter pod nosze,
- deska ortopedyczna dla dorosłych,
- butla na tlen medyczny.
Nowe ambulanse zastąpią wyeksploatowane już pojazdy. Trzy ambulanse posłużą jako zespoły ratownictwa medycznego podstawowe, które będą stacjonowały w Podstacji Śródmieście, zaś jeden ambulans będzie używany jako zespół ratownictwa medycznego specjalistyczny, który będzie stacjonował w Filii Świdnik.
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie zakupiło ambulanse z własnych środków finansowych.
Komentarze
[ z 3]
Zakup dodatkowego sprzętu medycznego zazwyczaj jest bardzo dobrym wyborem. W tym wypadku jest podobnie. Istotne jest aby na polskich ulicach jeździły najnowsze, dobrze wyposażone karetki oraz żeby ich liczba była na tyle wystarczająca i poszkodowani nie musieli zbyt długo czekać na przyjazd zespołu ratowniczego. W okresie pandemii ilość wyjazdów do pacjentów, którzy potrzebowali pomocy najczęściej z powodu problemów z układem oddechowym była ogromna i niestety nie zawsze udawało się w porę dotrzeć do chorych osób. Była to jednak wyjątkowa sytuacja, która miejmy nadzieję już się nie wydarzy, a nawet jeśli tak się stanie to będziemy lepiej na to przygotowani, chociażby poprzez zakup karetek wraz z wyposażeniem.
Wydaje mi się, że bardzo dobrym krokiem jest to, że inwestowane są pieniądze na wschodzie naszego kraju. Od wielu lat istnieje spora dysproporcja między wschodem i zachodem naszego kraju. Istotne jest aby ta nierówność była jak najmniejsza i wszyscy obywateli mieli jednakowy dostęp do świadczeń medycznych. Karetki są bardzo ważnym narzędziem w ratowaniu zdrowia, dlatego im większa jest ich ilość tym jest to korzystniejsze zarówno z punktu wiedzenia pacjentów jak i personelu medycznego, którzy mogą pracować na dużo lepszym sprzęcie.
Karetki często są w dużym stopniu wyeksploatowane z uwagi na charakter pracy jaką "wykonują". Doskonale wiemy jak na ulicach wygląda pokonywanie trasy przez zespół medyczny. Ostatnie lata spowodowały, że ich wyjazdów do pacjentów było dużo więcej niż wcześniej co było związane z ogromną ilością infekcji wywołanych koronawirusem. Wraz z postępem technologicznym również idzie w parze bardziej zaawansowane wyposażenie karetek, które podnoszą standard udzielanej pomocy. Osobom będącym w zespole medycznym również łatwiej jest pomagać potrzebującym, często przy dużo mniejszym wysiłku zarówno psychicznym jak i fizycznym, co w przypadku wielogodzinnych zmian jest ważnym aspektem.