Ponad 1200 osób sprawdziło swoje znamiona podczas Dnia Otwartego w Oddziałach NFZ poświęconego profilaktyce nowotworów skóry, który odbył się 25 maja.

– Cieszy nas tak duże zainteresowanie wspólną akcją NFZ i Ministerstwa Zdrowia. Przykładamy dużą wagę do profilaktyki, co znalazło znaczące odzwierciedlenie w przyjętej niedawno „Strategii rozwoju NFZ na lata 2019-2023”. Chcielibyśmy, aby Polki i Polacy w znacznie większym stopniu niż dotychczas dbali o swoje zdrowie. Przyniesie to wymierne korzyści w postaci mniejszej zachorowalności, ale również w aspekcie ekonomicznym. Profilaktyka jest zdecydowanie tańsza od medycyny naprawczej – podkreślił Adam Niedzielski, zastępca prezesa NFZ do spraw organizacyjnych.

Według prof. Ireny Waleckiej, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownika Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wiemy już sporo o czerniaku. Zdecydowanie mniej o nieczerniakowych nowotworach skóry. Do tego często bagatelizujemy podejrzane znamiona.

– Nieczerniakowe nowotwory skóry (rak kolczysto- i podstawnokomórkowy) należą do najczęściej diagnozowanych nowotworów u osób rasy białej. Nowotwory te często wymagają pilnej diagnostyki i leczenia, ale niestety niejednokrotnie są przez pacjentów lekceważone – zauważa prof. Walecka.

Na 1233 skontrolowane osoby 177 (14,35%) dostało zalecenie do dalszych konsultacji ze specjalistami. Natomiast u 25 osób (2,02%) podczas badań lekarze stwierdzili zmiany rakowe, zarówno czerniaki, jak i nieczerniakowe nowotwory skóry.

Dzień Otwarty poświęcony profilaktyce nowotworów skóry zorganizowały wspólnie Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia w ramach kampanii społecznej – Planuję Długie Życie.


Źródło: NFZ