Zdaniem Business Centre Club, Rząd przyjął projekt regulacji dot. sieci szpitali w wersji, która nie uwzględniła większości uwag zgłoszonych w konsultacjach.
BCC podziela publicznie znane głosy wielu środowisk mówiące o negatywnych aspektach projektowanej ustawy. „Zwracamy przy tym uwagę na kluczowe kwestie, które naszym zdaniem powinny stanowić osnowę przeprowadzanych zmian i być uwzględnione w dalszych pracach legislacyjnych – ustalenie pełnych kryteriów zarządzania jakością w nowych warunkach odpłatności zryczałtowanej oraz zapewnienie adekwatnej obsługi informatycznej koordynowanej opieki. Tak poważna reforma powinna być realizowana w innym niż proponowane obecnie, jakościowym ujęciu, z zachowaniem procedur medycznych i bezpieczeństwa pacjentów” - uważa organizacja pracodawców.
BCC zauważa, że projekt ustawy o tzw. sieci szpitali jest powszechnie krytykowany i wzbudza wiele obaw. Fundamentalny zarzut do regulacji w obecnym kształcie dotyczy zagrożenia dla obniżenia jakości opieki i dostępności dla pacjenta. Wiąże się on z wprowadzeniem ryczałtowego finansowania dla placówek wchodzących do sieci bez jakichkolwiek warunków zabezpieczających utrzymanie czy też poprawę standardu opieki.
„W polskiej opiece zdrowotnej nie zbudowano dotychczas spójnego systemu wspierania jakości. Brak jest powszechnie obowiązujących, jawnych i monitorowanych standardów postępowania, jak również narzędzi pozwalających na metodyczne podejście do zarządzania jakością. Nie ma możliwości sprawnego, rzetelnego gromadzenia informacji o przebiegu procesu leczenia. Kulejąca informatyzacja systemu, która leży u podstaw rozwiązania wielu problemów w ochronie zdrowia, nie znajduje się wśród priorytetów resortu zdrowia” - czytamy w wydanym komunikacie.
„Podstawową kwestią jest czy rząd, w wyniku zapowiedzi przesunięcia wprowadzenia ustawy na jesień 2017 roku, zdąży z dwoma kluczowymi rozwiązaniami: ustaleniem pełnych kryteriów jakościowych w warunkach odpłatności zryczałtowanej oraz z obsługą informatyczną opieki koordynowanej” - napisał Dr Lubomir Jurczak, ekspert BCC ds. zarządzania w ochronie zdrowia.
Zdaniem BCC, niezrealizowanie tych warunków spowoduje długoletnie perturbacje i znaczące obniżenie jakości opieki medycznej.
Źródło: BCC
Komentarze
[ z 0]