Wczoraj (4 grudnia) w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Nie uwzględniono w nim wniosku Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET o nowelizację ustawy – Prawo farmaceutyczne, co umożliwiłoby rodzinom wielodzietnym skorzystanie ze zniżek w zakupie leków.
"Chcemy umożliwić rodzinom wielodzietnym zakup leków ze zniżką, bo wiemy, jak dużym obciążeniem dla ich budżetów domowych są wydatki ponoszone na leczenie. Powinniśmy zrobić wszystko, aby nie musiały dokonywać wyboru między lekami a jedzeniem" – mówi Marcin Piskorski, prezes ZPA PharmaNET.
Taki wybór wcale nie jest rzadkością. Jak wynika z badania „Ochrona zdrowia w gospodarstwach domowych w 2013 r.”, przeprowadzonego w pierwszym kwartale 2014 r. przez Główny Urząd Statystyczny na reprezentatywnej próbie ok. 4,6 tys. gospodarstw domowych liczących 12,5 tys. osób, dla 55,1 proc. wszystkich badanych gospodarstw zakup leków przepisanych na receptę lub zaleconych przez lekarza był dużym obciążeniem.
Ile można by zaoszczędzić?
Z myślą o rodzinach wielodzietnych, w których wychowuje się troje i więcej dzieci, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało system zniżek i dodatkowych uprawnień – Kartę Dużej Rodziny, która przybrała formę rządowego projektu ustawy o Karcie Dużej Rodziny. Ustawa gwarantuje każdemu posiadaczowi Karty prawo do skorzystania ze zniżek oferowanych m.in. przez niektóre muzea, rezerwaty przyrody, obiekty sportowo-rekreacyjne, biura turystyczne, uzdrowiska, sklepy (pełna lista na www.rodzina.gov.pl). Ponadto członkowie rodzin wielodzietnych otrzymają 37-proc. ulgę na jednorazowe przejazdy koleją i 49-proc. na bilety miesięczne.
Zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny mogą oferować zarówno instytucje publiczne, jak i przedsiębiorstwa prywatne, którymi są m.in. apteki. Według wyliczeń ZPA PharmaNET, jeśli 627 tys. rodzin wielodzietnych, w których żyje 3,4 mln osób (dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej) umożliwiono by zakup leków z 10-proc. rabatem, to ich wydatki na leki mogłyby się obniżyć o około 35 mln zł rocznie. Przy zniżkach sięgających 20 proc. ich oszczędności wyniosłyby ponad 68 mln zł.
Zabroniona reklama apteki?
Ale obowiązujące przepisy nie pozwalają aptekom na udział w Karcie Dużej Rodziny. Art. 94a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.) zakazuje jakiejkolwiek formy reklamy aptek i ich działalności, a inspekcja farmaceutyczna podchodzi do tego zakazu bardzo rygorystycznie, nakładając na apteki bardzo wysokie kary za jego nieprzestrzeganie.
Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET wielokrotnie występował do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zmianę tych antypacjenckich i antyspołecznych, jego zdaniem, przepisów. "W przypadku Karty Dużej Rodziny nie ma mowy o reklamie aptek – tłumaczy prezes ZPA PharmaNET. – Chodzi nam jedynie o rozszerzenie treści art. 94a Prawa farmaceutycznego, tak aby rodziny wielodzietne również w aptekach mogły korzystać z prawa do zniżek".
Obecnie art. 94a prawa farmaceutycznego brzmi: „Zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Nie stanowi reklamy informacja o lokalizacji i godzinach pracy apteki lub punktu aptecznego”. PharmaNET proponuje, aby jego treść uzupełnić o „informację o przyznanych pacjentom, w tym członkom rodziny wielodzietnej w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o Karcie Dużej Rodziny, uprawnieniach do obniżenia poziomu odpłatności za produkty nieobjęte refundacją”.
Wolą leki niż dobra kultury
Ministerstwo Zdrowia jest jednak temu przeciwne. Blokuje aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny, nie zważając na opinie jego głównych beneficjentów, w tym m.in. Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza.
„Jesteśmy bardzo wdzięczni za podjęcie inicjatywy wystąpienia z propozycją, aby Karta Dużej Rodziny objęła również w swoim systemie zniżki na zakup leków, które nie są objęte refundacją. Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ nasze skromne fundusze rodzinne nie wytrzymują obciążeń codziennych wydatków i w momencie, kiedy przychodzi nagle choroba, zawala nam się cały budżet i często naszych rodzin nie stać na wykup leków. Ten problem nie dotyczy tylko nas rodziców i naszych dzieci, ale również naszych seniorów rodowych. Coraz częściej stajemy się rodzinami wielopokoleniowymi, a nasi rodzice stają się opiekunami naszych dzieci, abyśmy my mogli zdobywać finanse na całą rodzinę. Wasza inicjatywa jest dla naszego środowiska bardzo ważna, a dotyczy ona 350 rodzin członków i 130 rodzin podopiecznych. Składamy jeszcze raz podziękowanie, mając nadzieję, że Państwa inicjatywa nie będzie blokowana i znajdzie szerokie uznanie zarówno wśród rządzących, jak w naszym środowisku” – czytamy w piśmie skierowanym do ZPA PharmaNET przez Waldemara Wasiewicza, prezesa Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza.
"Dla naszych podopiecznych dużo ważniejszy od dostępu do dóbr kultury jest dostęp do świadczeń opiekuńczych i tańszych leków. Dlatego trudno nam zrozumieć, dlaczego Ministerstwo Zdrowia jest przeciwne przystąpieniu aptek do programu Karta Dużej Rodziny. Czyżby nie zależało mu na obniżeniu wydatków na leki w rodzinach, które zostały pokrzywdzone przez los i nie potrafią się bronić?" – pyta dr Elżbieta Szwałkiewicz, przewodnicząca Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, skupiającej ok. 500 instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych i starszych.
Źródło: www.portalemedyczne.pl
Komentarze
[ z 4]
i tak się reklamują i tak! więc po co robić sztuczne zakazy zamiast ułatwić ludziom życie a w tym przypadku i leczenie?
Bo to specjalność Polskiego Państwa - wpieprzać się tam, gdzie nie ma takiej potrzeby
Chore prawo!
Mam wrażenie, że nasi posłowie mają ZERO pomysłów na cokolwiek. A to co robią, to tylko takie przypadkowe działania, które bardziej szkodzą niż komukolwiek pomagają!