Prezesi Naczelnej Rady Aptekarskiej i Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych w liście do prezesa PiS, premiera i ministra zdrowia zaapelowali o przyśpieszenie prac nad nowelizacją ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. W liście czytamy między innymi: „[…] zmagamy się z poważnym i częstym problemem braku leków, określonym coraz częściej, jako kryzys lekowy. Jednocześnie, trudna sytuacja ekonomiczna, tego sektora sprawia, że stajemy przed ryzykiem ograniczenia dostaw niezbędnych leków dla blisko 40 milionów polskich pacjentów”.
Poniżej publikujemy treść apelu w całości:
Reprezentując podmioty zajmujące się dystrybucją na rynku farmaceutycznym, które codziennie dostarczają do milionów pacjentów produkty lecznicze, zwracamy się z prośbą o spowodowanie przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 463).
Jeżeli ze względu na dużą liczbę uwag nie jest możliwe procedowanie całej ustawy, prosimy o wyłączenie z przedmiotowej nowelizacji części dotyczącej aptek i hurtowni farmaceutycznych.
Podkreślamy, że zmagamy się z poważnym i częstym problemem braku leków, określonym coraz częściej, jako kryzys lekowy. Jednocześnie, trudna sytuacja ekonomiczna tego sektora sprawia, że stajemy przed ryzykiem ograniczenia dostaw niezbędnych leków dla blisko 40 milionów polskich pacjentów. Ww. ustawa o refundacji leków nie była nowelizowana w przedmiotowym zakresie od 2011 r. Pracując w warunkach finansowych ustalonych blisko 11 lat temu, w obliczu łącznej kilkudziesięcioprocentowej inflacji, dramatycznie rosnących kosztów po stronie hurtowni farmaceutycznych i aptek, chociażby kosztów osobowych i kosztów paliwa po stronie dystrybucji, kosztów utrzymania magazynów i rosnących płac, informujemy, że przedłużające się prace nad ustawą wkrótce doprowadzić mogą do radykalnego ograniczenia dostaw tych leków i zaopatrzenia pacjentów.
Mając na uwadze powyższe, prosimy o jak najszybsze procedowanie przedmiotowej ustawy.
Komentarze
[ z 0]