Ogromna większość (90 proc.) przypadków kamiczego zapalenia pęcherzyka żółciowego to zapalenia o niewielkim lub umiarkowanym stopniu nasilenia. Przedoperacyjna i śródoperacyjna profilaktyka antybiotykowa ma udowodnioną skuteczność w zapobieganiu pooperacyjnym infekcjom u pacjentów poddawanych cholcystektomii z powodu zapalenia pęcherzyka. Dane na temat skuteczności pooperacyjnego podawania antybiotyku są jednak sprzeczne.
Na łamach JAMA opublikowano wyniki badania, w którym oceniano skuteczność pooperacyjnego podawania amoksycyliny z kwasem klawulanowym w zapobieganiu zakażeniom u pacjentów poddawanych cholecystektomii.
Do badania zakwalifikowano 414 pacjentów leczonych w 17 szpitalach. Kryterium włączenia była przedoperacyjna (2g 3x/d) i śródoperacyjna (jednorazowa dawka 2g) profilaktyka przeciwinfekcyjnaamoksycyliną i kwasem klawulanowym. Po operacji pacjentów randomizowano – chorzy nie otrzymywali dalej antybiotyku lub przyjmowali go przez 5 kolejnych dni w dawce 2g trzy razy w ciągu doby.
Wykazano, że pooperacyjne infekcje występowały u 17 proc. (35/207) pacjentów nieleczonych i 15 proc. (31/207) przyjmujących antybiotyk po operacji. Nie zaobserwowano też, aby brak pooperacyjnej profilaktyki antybiotykowej negatywnie wpływał na rokowanie chorego i występowania powikłań po cholecystektomii.
Z zaprezentowanych danych wynika, że pooperacyjna profilaktyka antybiotykowa u pacjentów poddawanych cholecystektomii, którym antybiotyk podano przed i w trakcie operacji, nie przynosi korzyści pod postacią poprawy rokowania i zmniejszenia częstości występowania zakażeń.
Ewa Witkowska. [Opublikowano dnia: 2014-07-21]. Antybiotyk po cholecystektomii nie jest konieczny! . Protokół dostępu: http://www.chirurg.pl/doniesienia/34202 [Pobrano dnia: 2014-07-24].
Komentarze
[ z 0]