Polscy pacjenci z cukrzycą typu 2 połączoną z otyłością nie mają dostępu do nowoczesnych terapii z zastosowaniem analogów GLP-1 - alarmują diabetycy zrzeszeni w Fundacji "Wstańmy Razem Aktywna Rehabilitacja".


17 kwietnia 2014 roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt majowej listy refundacyjnej.


"W projekcie, mimo usilnych starań środowiska lekarskiego i organizacji pacjentów oraz deklaracji ze strony Ministerstwa Zdrowia po raz kolejny nie zostały uwzględnione innowacyjne leki z grupy analogów GLP-1, realizujące wszystkie cele leczenia cukrzycy określone przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i pozwalające kontrolować rozwój groźnych dla życia i zdrowia powikłań"
- informuje Fundacja.


Zaznacza, że terapie te od wielu lat są już standardem leczniczym w 22 krajach Europy i mają kluczowe znaczenie dla pacjentów z otyłością, ponieważ jako jedyne prowadzą do obniżenia wagi, podczas gdy powszechnie stosowana w Polsce insulinoterapia istotnie wpływa na wzrost masy ciała, stając się przyczyną dodatkowych komplikacji zdrowotnych.


"Sam wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przyznał, iż analogi GLP-1 to ciekawa opcja terapeutyczna, która w wąskiej grupie pacjentów, szczególnie u pacjentów z otyłością, może przynosić korzyści terapeutyczne. Dodał także, że resort zdrowia ciągle pracuje z firmą farmaceutyczną nad wypracowaniem rozwiązania kompromisowego" - przypominają pacjenci.


Lek z grupy analogów GLP-1 uzyskał pozytywną rekomendację Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych (Rekomendacja nr 129/2013 z dnia 23 września 2013 roku).

Poparcie dla refundacji wyrażali również diabetolodzy, liczne autorytety medyczne oraz największe organizacje pacjentów.

 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl