Czas oczekiwania na badania obrazowe systematycznie spada, jednak działania Ministerstwa Zdrowia są wciąż niewystarczające. Na badanie rezonansem magnetycznym ciągle czekamy średnio 102 dni w trybie zwykłym, a w trybie pilnym nawet 91 dni. To wciąż za długo - uważa Fundacja Onkologiczna Alivia.
Od 1 kwietnia 2019 r. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. Po 8 miesiącach widać, że czas oczekiwania na badania obrazowe skraca się. Wprowadzone rozwiązania to krok w dobrą stronę, choć nadal niewystarczający.
Nowe dane z portalu Kolejkoskop.pl pokazują, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym spadł z 174 dni w marcu do 102 dni w listopadzie. Ze skierowaniem na CITO pacjenci czekają średnio 55 dni. W marcu było to 101 dni.
Porównując poszczególne województwa widać, że dostęp do badań diagnostycznych nie jest równomierny. W województwie mazowieckim na badanie rezonansem trzeba czekać nawet 131 dni, a w świętokrzyskim – 56. W trybie pilnym czas oczekiwania wynosi 91 dni na Lubelszczyźnie, choć w województwie podlaskim tylko 25 dni.
Minister Zdrowia obiecywał, że do końca 2018 roku kolejki na wszystkie badania w trybie pilnym w całym kraju skrócą się do 30 dni. W przypadku rezonansu magnetycznego realizacja tej obietnicy jest spóźniona o 328 dni.
Na tomografię komputerową czekamy średnio 35 dni. Najdłużej czekamy w województwie małopolskim i zachodniopomorskim – 58 dni, a najkrócej na Opolszczyźnie – tylko 6 dni. W trybie pilnym cel Ministerstwa został osiągnięty – w każdym województwie w kraju średni czas oczekiwania na tomografię na CITO wynosi poniżej 30 dni. To bardzo dobra informacja dla pacjentów.
Skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej było priorytetem Ministerstwa Zdrowia. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia. Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół. Dlatego Fundacja wzywa obywateli do działania i podpisania petycji. „W obliczu wciąż trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od Ministra Zdrowia skutecznych działań” - tłumaczą organizatorzy akcji.
Źródło: Fundacja Onkologiczna Alivia
Komentarze
[ z 0]