400 mln zł kosztować będą inwestycje w placówkach służby zdrowia, które zostaną zrealizowane w ramach „Medycznego pakietu stulecia” w woj. kujawsko-pomorskim. Oprócz doposażenia i modernizacji szpitali, planowana jest też rozbudowa niektórych lecznic.
Znane są główne założenia „Medycznego pakietu stulecia 2”, czyli kontynuacji marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek służby zdrowia w regionie. Planowana łączna wartość nowych inwestycji sięgnie 400 milionów złotych.
Jedną z najważniejszych inwestycji będzie założona z rozmachem i uwzględniająca europejskie standardy dla tego typu placówek rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.
- Za realizację drugiej części programu będzie odpowiedzialna wojewódzka samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne, która zarządza też jego pierwszą częścią. Środki pochodzić będą z zaciągniętego przez KPIM kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Dokończenie modernizacji szpitali jest niezbędne. Bezpieczeństwo zdrowotne, korzystanie ze zdobyczy nowoczesnej medycyny jest niestety kosztowne, ale są to właściwie wydane pieniądze – podkreśla marszałek województwa Piotr Całbecki.
Jak informują władza województwa, rozbudowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, placówki bardzo ważnej w regionalnym systemie lecznictwa, stała się konieczna ze względu na niedostatek powierzchni i konieczność funkcjonalnego połączenia oddziałów psychiatrycznych i oddziału zakaźnego z głównym zapleczem diagnostycznym. W skład struktury lecznicy wchodzą bowiem obecnie także szpitale psychiatryczny i obserwacyjno-zakaźny.
Wśród innych ważnych inwestycji, których realizację zakłada program modernizacji i rozwoju szpitali wojewódzkich są: rozbudowa i przebudowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, dokończenie budowy Polikliniki przy Centrum Onkologii (CO) w Bydgoszczy, rozbudowa Ambulatorium Chemioterapii CO, zakup sprzętu dla nowo wybudowanego (w ramach pierwszej edycji pakietu) Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy oraz modernizacja czterech budynków i dwóch oddziałów Wojewódzkiego Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Świeciu.
Przewidywany termin rozpoczęcia realizacji programu to ostatni kwartał 2015 r.
Źródło: kujawsko-pomorskie.pl
Komentarze
[ z 1]
Ciekawe tylko co z tego "medycznego pakietu stulecia" wyniknie. Chociaż nie można zbytnio narzekać i chyba wypadałoby być dobrej myśli, skoro w całym kraju w ciągu ostatniej dekady stan placówek medycznych poprawił się w znacznym stopniu. Oczywiście renowacja i doposażenie jest potrzebne jeszcze w wielu miejscach, żeby nie zaryzykować stwierdzenia, że w większości jednak należałoby być dobrej myśli i wierzyć w to, że w przeciągi najbliższych lat uda się te założenia zrealizować. Byłoby to ważne jeszcze z jednego punktu widzenia, a mianowicie- na chwilę obecną wielu mieszkańców naszego państwa ma zapewniony nierówny dostęp do opieki medycznej w ramach świadczeń z narodowego funduszu zdrowia. Pokrzywdzeni mogą się wydawać zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miejscowości oddalonych znacznie od ośrodków klinicznych. W tych placówkach zdrowotnych nie tylko często brakuje wykwalifikowanego personelu medycznego, ale również nie inwestuje się w nowe technologie czy uposażenie. Wydaje mi się, a głosy specjalistów to potwierdzają, że pacjenci niezależnie od miejsca zamieszkania powinni mieć zapewniony równy dostęp do opieki medycznej, również tej specjalistycznej tak, aby nikt nie był pokrzywdzony ze względu na rejon który zamieszkuje. Miejmy nadzieję, że podobne pakiety i programy jak ten opisany w artykule powyżej zaczną funkcjonować na terenie całego kraju przywracając równość w dostępnie do opieki medycznej niezależnie od lokalizacji szpitala.