1 września delegacja Ministerstwa Zdrowia Islamskiej Republiki Iranu, z Ministrem Zdrowia Seyedem Hassani Ghazizade Hashemi na czele, odwiedziła Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). W rozmowach poruszono zagadnienia dotyczące realizacji kontraktu na dostawę 20 akceleratorów medycznych oraz dalszej współpracy w dziedzinie medycyny nuklearnej.
W czwartek, 1 września br., do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku przyjechała rządowa delegacja Islamskiej Republiki Iranu. W jej skład wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia. Tematem przewodnim rozmów były zagadnienia związane z kontraktem na dostawy 20 akceleratorów medycznych, możliwym do realizacji na podstawie podpisanej w 2012 roku umowy o wzajemnej współpracy. Szacuje się, że taki kontrakt mógłby wejść w życie już w przyszłym roku. Strona irańska zyskałaby innowacyjne urządzenia do nowo powstających centrów radioterapii i poszerzenie dostępu do tej efektywnej metody leczenia chorób nowotworowych. Natomiast NCBJ zapewniony miałby stabilny rozwój i zamówienia na kolejne lata dla Zakładu Aparatury Jądrowej.
„W naszym instytucie nieustannie podnosimy kompetencje w obszarze medycyny nuklearnej. Na całym świecie znani już jesteśmy z produkcji radiofarmaceutyków pod marką NCBJ-POLATOM. Naświetlamy również tarcze uranowe dla produkcji Molibdenu. Chcielibyśmy mieć równie silną pozycję w produkcji akceleratorów medycznych” – mówi dr hab. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ. – „Kontrakt z naszymi partnerami z Iranu stwarza nam taką możliwość. Co więcej, zapewniając produkcję seryjną dla naszych urządzeń moglibyśmy równolegle rozwijać i komercjalizować nowo opracowane technologie akceleratorowe, zastosowane np. w demonstratorze niskoenergetycznego akceleratora medycznego Coline-6 zaprojektowanego w ramach zakończonego już projektu »Akceleratory i detektory«.”
Historia kontaktów NCBJ w Iranie sięga lat 90-tych XX wieku. Produkowane przez NCBJ akceleratory medyczne były pierwszymi urządzeniami tego typu w Iranie i pozwoliły wdrożyć w praktyce realizowane za pomocą akceleratorów formy radioterapii chorób nowotworowych. Począwszy od instalacji pierwszego akceleratora medycznego w szpitalu uniwersyteckim w Kerman NCBJ zrealizował 10 dostaw zestawów akceleratorów medycznych, 5 zestawów symulatorów RTG. i wiele innych do szpitali w Kerman, Teheranie, Tabriz, Isfahan, Yazd, Shirraz i Mashhad. W tym czasie NCBJ wyszkolił również fizyków, terapeutów i techników szpitalnych w obsłudze i używaniu akceleratorów medycznych.
Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Komentarze
[ z 0]