W Zabrzu stanie pomnik Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, autora pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce. Dobiegają końca prace zmierzające do jego postawienia - poinformował zabrzański magistrat.

Inicjatorką uhonorowania prof. Zbigniewa Religi pomnikiem, który stanie w centrum miasta, była prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. W 2014 r. na autora pomnika wybrano pochodzącego z Zabrza światowej sławy rzeźbiarza i medaliera – prof. Krzysztofa Nitscha. W marcu 2016 r. w zabrzańskim Ratuszu zaprezentowano mieszkańcom szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Modele te stanowią „Etiudę kompozycyjną pomnika profesora Zbigniewa Religi”.

Miasto ogłosiło konkurs na wybór najlepszej koncepcji. Każdy mógł na żywo obejrzeć modele zaprezentowane w Ratuszu lub przejrzeć galerię utworzoną na stronie internetowej miasta i zdecydować, który z nich powinien stanąć w centrum Zabrza.

Głos mieszkańców został potraktowany jako konsultacje społeczne i wzięty pod uwagę przy ostatecznym wyborze. Zdecydowano też, gdzie pomnik będzie stał – w pobliżu Ratusza, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi. Pomnik będzie miał 6 metrów wysokości i 4 metry szerokości.


Źródło: Urząd Miejski Zabrze