Do 23 sierpnia bieżącego roku ponad 13.000 lekarzy z prawie 5.500 placówek leczniczych wystawiło blisko 5.5 mln e-recept. E-recepty otrzymało już ponad 1 milion pacjentów - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Zwiększyła się także dynamika wystawiania elektronicznych recept – z 2,6 tys. dziennie w styczniu do ponad 150 tys. w połowie sierpnia. Liczby te stale rosną, bo każdego dnia do platformy e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty, a lekarze, którzy korzystają z e-recepty potwierdzają, że ich wystawianie jest prostsze i krótsze niż tej tradycyjnej, a to przekłada się na oszczędność czasu i wygodę zarówno ich, jak i pacjentów.

>>> ZOBACZ TEŻ: Jeszcze nie wystawiasz e-recept? Zacznij z Gabinetem drWidget

Zdaniem resortu zdrowia, wraz z e-receptą znika problem nieczytelnych recept. Farmaceuci unikają problemów z ich realizacją, a pacjenci nie muszą wracać do lekarzy z prośbą o korektę. E-recepta oszczędzi też wielu wizyt przewlekle chorym, cyklicznie zgłaszającym się do lekarzy z prośbą o wypisanie kolejnej recepty na stale przyjmowane leki.

Doświadczenia z innych krajów pokazują, że wprowadzenie elektronicznych recept przyniosło oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby pomyłek, podniesieniu bezpieczeństwa pacjentów, ograniczeniu biurokracji i uszczelnieniu obrotu lekami.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia