Mazowiecki Szpital Bródnowski otrzymał od WOŚP sprzęt do centralnego laboratorium wart ok. 2 mln zł. Placówka jest jednym z kilku szpitali w Polsce i pierwszym na Mazowszu, który uruchomi szybką diagnostykę w kierunku sepsy. Zainstalowanie sprzętu było możliwe dzięki wcześniejszym inwestycjom zrealizowanym przy wsparciu samorządu województwa mazowieckiego. W przekazaniu sprzętu wzięli udział prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak, przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski, członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i radny województwa Krzysztof Strzałkowski.

Nowe rozwiązania diagnostyczne we współpracy z WOŚP

W ramach finału WOŚP w 2023 r. pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą” Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej MSB otrzymał aparaturę, która wesprze pracownię mikrobiologii i genetyki.

– Bardzo dziękuję fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzisiaj otrzymaliśmy sprzęt, możemy już z niego korzystać. Jest to efekt ciężkiej pracy WOŚP-u, która prowadzi także szeroką akcję informacyjną i społeczną oraz zapewnia finansowanie, zastępując ministerstwo zdrowia – podkreślił przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.

Jako jeden z nielicznych szpitali publicznych Szpital Bródnowski otrzymał aż 5 aparatów, co pozwoli na tańszą, szybszą, nowocześniejszą i jeszcze dokładniejszą diagnostykę pacjentów szpitala i podległych mu jednostek. Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej MSB świadczy rocznie usługi na rzecz tysięcy pacjentów szpitala i licznych poradni specjalistycznych.

Członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc zwróciła uwagę, że placówka wykonuje prawie 1,5 mln tego typu badań rocznie. – Skala robi ogromne wrażenie. W ofercie ma szeroki zakres badań podstawowych i specjalistycznych, które są wykonywane całodobowo. Jest to możliwe dzięki sukcesywnemu doposażaniu szpitala, a także profesjonalizmowi naszych diagnostów - powiedziała.

W diagnostyce sepsy bardzo ważny jest czas. Każda dodatkowa godzina oczekiwania na wynik to mniejsza szansa na podjęcie prawidłowych działań medycznych. Dzięki nowym urządzeniom szybko uzyskamy wyniki badań, co u pacjenta z rozwijającą się sepsą odgrywa kluczową rolę. Podjęcie określonych działań terapeutycznych przez lekarza powinno być bezzwłoczne, a szybki i wiarygodny wynik ułatwi zespołowi medycznemu wdrożenie celowanej antybiotykoterapii zwiększającej szanse przeżycia pacjenta. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom diagnostyki mikrobiologicznej i biologii molekularnej jest możliwe wydanie pełnego wyniku badania w znacznie krótszym czasie.

– Integracja nowych urządzeń podarowanych przez WOŚP z istniejącą linią diagnostyczną jest możliwa, ponieważ laboratorium szpitala jest nowoczesną jednostką, stale modernizowaną, przede wszystkim dzięki środkom pochodzącym z budżetu województwa mazowieckiego – podkreśliła Teresa Bogiel, prezes zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Będzie nowocześniej, szybciej, taniej i bezpieczniej

W ramach doskonalenia procesu diagnostycznego zostało wdrożone innowacyjne rozwiązanie automatyzacji procesu analitycznego. Jako jedno z nielicznych laboratoriów szpitalnych publicznej opieki zdrowotnej na Mazowszu, a nawet w Polsce, łączy ono inteligentną technologię transportu próbek wraz z automatyzacją procesów przedanalitycznych.

– Współpraca WOŚP-u ze szpitalami na Mazowszu, szczególnie z placówkami pediatrycznymi, jest wzorowa. Działania NFZ i ministerstwa zdrowia są niewystarczające, co widać na przykładzie działań w zakresie zakażeń sepsą. Sprzęt, który otrzymują mazowieckie placówki, służy mieszkańcom całego regionu – dodał przewodniczący klubu KO w Sejmiku Województwa Mazowieckiego Krzysztof Strzałkowski.

Nowy sprzęt, nowe możliwości

Automatyczny system zarządzania próbką pozwala na zwiększenie tempa pracy w celu uzyskania wiarygodnego wyniku o najwyższej jakości w znacznie krótszym czasie, co jest kluczowe dla ratowania zdrowia, a często życia pacjentów. Automatyzacja systemu pozwala też zwiększyć bezpieczeństwo pracy personelu i zminimalizować ryzyko błędów. Przetwarzanie większej liczby próbek w krótszym czasie pozwala na oszczędności, a dodatkowo ogranicza ilość materiału, który finalnie podlega utylizacji jako odpad medyczny.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego