25 szpitali z województwa kujawsko-pomorskiego zostanie połączonych siecią informatyczną, która umożliwi im przesyłanie wyników badań pacjentów oraz konsultowanie trudnych przypadków chorobowych on-line.

Wdrażanie wartego blisko 48 mln zł marszałkowskiego projektu e-Zdrowie rozpoczęło się od modernizacji, a w przypadku niektórych szpitali - budowy od podstaw szpitalnych sieci informatycznych. Tą częścią inwestycji, wartą cztery mln zł, objęto 19 z 25 lecznic biorących udział w projekcie.

„W tej chwili przygotowujemy dokumentację dotyczącą procedur przetargowych na dostawy komputerów, oprogramowania i pozostałego sprzętu" - powiedziała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.

Jak podkreśliła, wśród urządzeń, w które zaopatrzone zostaną szpitale, znajdą się m.in. specjalne przystawki umożliwiające uzyskanie cyfrowego zapisu obrazu w starszych, bazujących na kliszach, aparatach rentgenowskich.

„W efekcie lecznice przestaną gromadzić klisze oraz papierowe wydruki z innych aparatów. Cała, ustandaryzowana dokumentacja medyczna znajdzie się w sieci. Pacjenci odczują to na plus, ponieważ na przykład wraz ze zmianą szpitala z powiatowego na uniwersytecki, nie będą musieli ponownie przechodzić tych samych badań z zakresu diagnostyki obrazowej" - zaznaczyła Krzemińska, dodając, że wynik raz zrobionego badania będzie dostępny dla wszystkich pracujących w systemie e-Zdrowie szpitali.

Oprócz gromadzenia i wymiany dokumentacji medycznej, projekt ma też umożliwić monitorowanie liczby wolnych łóżek w szpitalach. Dostęp do tej informacji będzie miało wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Wkrótce rozpoczną się szkolenia personelu medycznego w obsłudze systemu. Jego uruchomienie zaplanowano na jesień przyszłego roku.

Do udziału w projekcie samorząd regionu kujawsko-pomorskiego zaprosił szpitale publiczne oraz takie, których współwłaścicielem jest instytucja publiczna. Sześć z 31 takich lecznic w województwie jeszcze nie przyłączyło się do e-Zdrowia, ale wciąż mogą to zrobić.


Źródło: www.nauka.pap.pl