W odrestaurowanym, zabytkowym budynku przy ul. Chmielnej 1 w Lublinie powstanie Europejskie Centrum Innowacyjnej Terapii Chorób Plamki. Będzie to jedyny tego typu ośrodek w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Właśnie ruszył remont budynku. Zakończenie prac budowlanych planowane jest w ciągu dwóch lat.

Działania Centrum obejmować będą telemedyczną diagnostykę schorzeń siatkówki oka, cukrzycowego obrzęku plamki, retinopatii wcześniaczej, traumatologii, a także badania genetyczne i rozwój terapii genowych.

Dzięki dotacji w wysokości 32 mln zł z Ministerstwa Zdrowia możliwe będzie wyposażenie obiektu w infrastrukturę odpowiadającą najwyższym światowym standardom.

Nad organizacją pracy i procedur okulistycznych związanych z utworzeniem Europejskiego Centrum Innowacji Terapii Chorób Plamki Żółtej w przestrzeni SPSK nr 1 w Lublinie, na podstawie udzielonych pełnomocnictw, czuwa prof. Robert Rejdak, Prorektor ds. Umiędzynarodowienia, Cyfryzacji i Promocji oraz kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej.

„Po remoncie będziemy mogli przeprowadzać ponad tysiąc procedur chirurgicznych miesięcznie, co znacznie zwiększy dostępność do tych procedur dla naszych pacjentów” – mówił prof. Rejdak w rozmowie z Radiem ESKA.


Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie