Wykorzystując wibracje dźwiękowe i impulsy światła bliskiej podczerwieni, naukowiec z Uniwersytetu Rutgera opracował nowe "wirtualne urządzenie do biopsji", które może szybko określić głębokość zmiany skórnej i potencjalną złośliwość bez użycia skalpela.

Według raportu opublikowanego w Bibliotece internetowej Wiley Online, zdolność do nieinwazyjnej analizy nowotworu skóry może sprawić, że biopsje będą znacznie mniej ryzykowne i niepokojące dla pacjentów. Obecnie lekarze wykonujący biopsje chirurgiczne często nie znają stopnia zmiany chorobowej - i nie wiedzą, czy konieczne będzie skierowanie pacjenta do specjalisty w zakresie szeroko zakrojonego usuwania tkanek lub operacji plastycznej - do czasu rozpoczęcia operacji.

Pierwsza w swoim rodzaju eksperymentalna procedura, zwana wibracyjną optyczną tomografią koherentną (VOCT), tworzy trójwymiarową mapę szerokości i głębokości legionu pod skórą za pomocą malutkiej diody laserowej. Wykorzystuje również fale dźwiękowe do badania gęstości i sztywności zmian chorobowych, ponieważ komórki nowotworowe są sztywniejsze niż komórki zdrowe. Długi, calowy głośnik stosuje fale dźwiękowe na skórze, aby zmierzyć wibracje skóry i określić, czy zmiana jest złośliwa.

"Procedura ta może być zakończona w ciągu 15 minut bez dyskomfortu dla pacjenta, który nie odczuwa żadnych wrażeń ze światła lub prawie niesłyszalnego dźwięku. To znacząca poprawa w stosunku do biopsji chirurgicznych, które są inwazyjne, drogie i czasochłonne", powiedział główny badacz Frederick Silver, profesor patologii i laboratorium w Rutgers Robert Wood Johnson Medical School.

Badanie wykazało, że prototypowe urządzenie VOCT, które oczekuje na zatwierdzenie przez FDA do badań na dużą skalę, jest w stanie dokładnie odróżnić zdrową skórę od różnych typów zmian skórnych i nowotworów. Naukowcy testowali urządzenie przez sześć miesięcy na czterech wycięciach skóry i na ośmiu ochotnikach bez zmian skórnych. Potrzebne są dalsze badania w celu dopracowania zdolności urządzenia do identyfikacji granic zmian oraz obszarów o największej gęstości i sztywności, co pozwoliłoby lekarzom na usunięcie nowotworów przy minimalnie inwazyjnej operacji.

Źródło: sciencedaily.com