Resort zdrowia opublikował projekt, który ma uregulować, w jakich warunkach i w jaki sposób są wykonywane badania lekarskie oraz zabiegi sanitarne cudzoziemcom ubiegającym się o status uchodźcy.

„Z uwagi na niestabilną sytuację uchodźczą oraz trudne do przewidzenia ruchy migracyjne nie można wykluczyć, że kryzys migracyjny dotknie również Rzeczpospolitą Polską. W tym celu należy przewidzieć szczególne uregulowania, w postaci umożliwienia odstępstwa od konieczności przeprowadzenia badań lekarskich wyłącznie we wskazanych dotychczasowo miejscach” - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Projekt zawiera kwestie dotyczące zagwarantowania cudzoziemcom wykonywania badań lekarskich oraz zabiegów sanitarnych z poszanowaniem godności, w tym zapewnienie możliwości przeprowadzenia tych badań i zabiegów przez osoby tej samej płci.

W projekcie zapisano m.in., że badanie lekarskie cudzoziemca może odbywać się w podmiocie leczniczym oraz w ośrodku dla cudzoziemców. Natomiast w przypadku masowego napływu cudzoziemców, można je będzie przeprowadzać w „każdym innym miejscu spełniającym podstawowe wymogi sanitarne”.

W badaniu lekarskim może uczestniczyć tłumacz - w zakresie koniecznym dla ustalenia wywiadu chorobowego, a w razie potrzeby może on uczestniczyć także przy pozostałych czynnościach.

Projekt zakłada również, iż w przypadku stwierdzenia przez lekarza konieczności przeprowadzenia zabiegów sanitarnych ciała, cudzoziemcowi należy zapewnić dostęp do natrysków z ciepłą i zimną wodą, wykonanie zabiegów higienicznych oraz niezbędne środki dla utrzymania czystości ciała. W przypadkach uzasadnionych zapobieganiem szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych, cudzoziemcowi zapewnia się także strzyżenie „z poszanowaniem dóbr osobistych, ze względu na pochodzenie etniczne, religię lub płeć”.

W sytuacji wystąpienia podejrzenia lub stwierdzenia wszawicy lub świerzbu określono, że będą podejmowane działania w postaci dezynsekcji lub dezynfekcji chemicznej albo dezynsekcji w komorach parowo-formaldehydowych. Proponowane regulacje umożliwiają, w odniesieniu do jednostek Straży Granicznej, przeprowadzenie utylizacji odzieży cudzoziemca oraz wydanie cudzoziemcowi zamiennie czystej odzieży.


Więcej: legislacja.rcl.gov.pl