Na stronach Ministerstwa Zdrowia pojawiły się nowe terminy realizacji przyrostów funkcjonalnych projektu P1. Resort zdrowia podjął kierunkową decyzję o tym, że CSIOZ zakończy współpracę z obecnymi wykonawcami projektu w celu umożliwienia jego realizacji w nowej formule.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dniu 1 grudnia 2015 roku, minister Konstanty Radziwiłł poinformował posłów, iż najpilniejszym zadaniem resortu zdrowia jest zmiana projektu informatyzacji w służbie zdrowia.

Zdaniem ministra, projekt informatyzacji systemu ochrony zdrowia w obecnej formule nie ma szans na powodzenie, a z nowym rokiem nie ruszy nic z tzw. platformy e-zdrowie. Minister powiedział, że informatyzacja realizowana przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, a zwłaszcza projekt P1 jest w bardzo marnym stanie.

Na stronie internetowej resortu znajduje się informacja, iż przy obecnym stanie Projektu P1 nie ma realnej szansy na to, aby skutecznie dokończyć go do końca 2015 r.

Ministerstwo Zdrowia po roboczych uzgodnieniach z Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Rozwoju podjęło decyzję o realizacji projektu P1 w przyrostowym modelu cyklu wytwórczego. Według nowego podejścia kolejny przyrost funkcjonalny będzie realizowany tylko wtedy, kiedy zostanie wdrożony poprzedni przyrost, a realizacja następnego będzie nadal uzasadniona. Resort planuje również wykorzystanie tych spośród odebranych do końca 2015 r. komponentów projektu P1, które zostaną uznane za przydatne w realizacji nowego podejścia.

Ministerstwo Zdrowia planuje realizację następujących przyrostów funkcjonalnych projektu P1:

Przyrost 1. 2016-2017: uzyskanie funkcjonalności elektronicznej recepty wraz z niezbędnymi elementami internetowego konta pacjenta zasilanego zdarzeniami medycznymi oraz analityki data mining;

Przyrost 2. 2018: uzyskanie funkcjonalności elektronicznego skierowania;

Przyrost 3. 2019: uzyskanie funkcjonalności elektronicznego zlecenia i elektronicznego zwolnienia;

Przyrost 4. 2020: uzyskanie pełnej funkcjonalności hurtowni danych oraz analiz typu data mining.

Równolegle resort zdrowia współpracuje z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Cyfryzacji w obszarze rozliczenia współfinansowania uzyskanego z UE do końca roku 2015 oraz uszczegółowienia formuły dalszej realizacji projektu.

- Podjęte zostały działania mające na celu uzyskanie akceptacji Komisji Europejskiej dla zmian wprowadzonych w projekcie. Istnieje bowiem ryzyko, że wysokość środków uzyskanych z UE będzie skorygowana - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.


Więcej: mz.gov.pl