O dalsze działania w zakresie refundacji szczepień przeciwko grypie dla dzieci do 6. roku życia oraz bezpłatnych szczepień dla seniorów 75 „plus” zwrócili się do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego lekarze i świadczeniodawcy skupieni w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia od lat aktywnie działa w zakresie edukacji oraz promowania szczepień ochronnych w polskim społeczeństwie. W ielokrotnie w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy organizowało akcję bezpłatnych szczepień, do których zaprosiło przedstawicieli różnych grup społecznych, również seniorów - ze względu na wiek szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby oraz powikłania pogrypowe.

- W naszej ocenie bardzo dobrym rozwiązaniem było wprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia 50-procentowej refundacji szczepień przeciw grypie u osób powyżej 65. roku życia. Uważamy, że kolejnym krokiem powinno być umieszczenie szczepionek przeciwko grypie na bezpłatnej liście leków dla seniorów 75 plus. Jesteśmy przekonani, że znacznie podniosłoby to odporność wśród najstarszych pacjentów - mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

W tej sprawie lekarze zwrócili się do Ministra Zdrowia.

- W całej rozciągłości popieramy „Apel środowiska lekarskiego do Ministra Zdrowia w sprawie szczepień przeciw grypie”, w opracowaniu którego braliśmy udział wraz z Radą Naukową Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Uważamy ponadto, że programem ochrony przed grypą i jej skutkami powinni być objęci również najmłodsi pacjenci. Dlatego ponownie zwracamy się do Ministra Zdrowia o refundację szczepień dla dzieci do 6. roku życia. W naszej ocenie jest to niezbędne dla bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju - apelują lekarze PPOZ.

Refundacja gwarantująca większą dostępność do szczepionek, zdaniem lekarzy PPOZ, musi iść w parze z bezpiecznym ich stosowaniem.

- Należy podkreślić, że szczepionka jest produktem szczególnym i musi być przechowywana i transportowana pod nadzorem - tylko w temperaturze między 2 a 8 stopni C. Noszenie szczepionki bez nadzoru temperatury, czyli przerwany tzw. „łańcuch chłodniczy” określony w przepisach prawa farmaceutycznego, to zagrożenie dla pacjenta, na co wskazuje również Główny Inspektor Sanitarny. Popierając działania dotyczące refundacji szczepionek dla kolejnych grup społecznych (który jest wielkim krokiem naprzód w walce z grypą) podkreślamy, że gwarantem bezpieczeństwa dla pacjenta i placówek wykonujących szczepienia (wynikającym wprost z obowiązującego prawa i zaleceń medycznych) jest nadzór chłodniczy, który na żadnym etapie nie może być przerwany! Oczekujemy opracowania konkretnych procedur w zakresie przeprowadzania szczepień, tak żeby ich podanie było bezpieczne zarówno dla pacjenta, jak i przychodni, do której się zwróci - mówi Bożena Janicka.


Źródło: PPOZ