Nowa siedziba Biobanku Uniwersytetu Łódzkiego z nowoczesnymi laboratoriami i pomieszczeniami do przechowywania materiału biologicznego powstaje na terenie kampusu uczelni. W środę wmurowano akt erekcyjny pod wartą 3,7 mln zł inwestycją.

"Biobank Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ ma już swoją renomę, doświadczenie i cały czas się rozwija. W związku z tym stanęliśmy przed wyzwaniem znalezienia odpowiedniej siedziby dla tej instytucji. Siedziby, która będzie spełniała szereg specyficznych wymogów, m.in. związanych z przechowywaniem próbek materiału biologicznego, czy zabezpieczeniu danych osób, które przekazują swój materiał" – podkreślił podczas uroczystości rektor UŁ prof. Antoni Różalski.

Nowa siedziba Biobanku, który obecnie funkcjonuje w dwóch oddzielnych budynkach, zostanie wzniesiona w bezpośrednim sąsiedztwie Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ. Na powierzchni ok. 700 m kw. powstaną m.in. laboratoria do przygotowywania i przechowywania materiału biologicznego z zamrażarkami, w których utrzymywana jest temperatura poniżej 80 st. Celsjusza oraz pracownie biologii molekularnej i sekwencjonowania nowej generacji, sale seminaryjne i konferencyjne.

>>>ZOBACZ TEŻ: GUMed: Centrum Medycyny Translacyjnej - pomysłem na uczelnię badawczą

Kierownik Biobanku UŁ dr Dominik Strapagiel przyznał, że dotychczasowa siedziba instytutu była zbyt mała i dla dalszego rozwoju placówki potrzebne było nowe miejsce.

"To jest bardzo ważna inwestycja, po jej realizacji będziemy dysponować nowoczesnymi laboratoriami, w których funkcjonować będzie najnowocześniejszy sprzęt do biobankowania, przetwarzania materiału genetycznego oraz realizacji umów naukowych. W tym miejscu będzie też centrum IT – serwerownia, w której będą przechowywane najbardziej wrażliwe dane dawców z zachowaniem europejskich standardów bezpieczeństwa" – tłumaczył.

We murowanej w środę tubie obok aktu erekcyjnym umieszczono także próbki DNA pracowników Biobanku UŁ, władz wydziału oraz dwóch rolników żyjących w okresu neolitu na terenach obecnej Łodzi. "Świadomie podejmujemy ryzyko, że w przyszłości, gdy zaczną funkcjonować nieznane jeszcze technologie, możemy zostać w jakiś sposób odtworzeni" – żartował dr Strapagiel.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na maj 2020 roku. Koszt budowy i przystosowania budynku to 3,7 mln zł.

Biobankowanie uznaje się za przyszłość medycyny i badań diagnostycznych. To gromadzenie i przechowywanie materiału biologicznego w postaci np. próbek krwi, śliny, DNA a także udostępnianie tego materiału do badań placówkom naukowo-badawczym i medycznym. Dzięki temu można prowadzić badania nad przyczynami i sposobami leczenia wielu chorób rzadkich i nieuleczalnych.

Łódzka pracownia Biobanku działa od 2014 r. przy Katedrze Biofizyki Molekularnej UŁ. Prowadzi liczne projekty naukowe i badawczo-rozwojowe w dziedzinie genetyki i biologii molekularnej, współpracuje ze środowiskami naukowymi w kraju i Europie oraz prowadzi badania na rzecz lokalnej społeczności.


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Bartłomiej Pawlak