Zapraszamy na nasz cykliczny przegląd najciekawszych informacji z minionego tygodnia.

  1. WHO: AstraZeneca to świetna szczepionka, nie ma powodów, by jej nie stosować
    Komisja ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ustaliła związków przyczynowo-skutkowych między stosowaniem szczepionki koncernu AstraZeneca a powstawaniem zakrzepów krwi - przekazała w piątek rzeczniczka WHO Margaret Harris. To świetna szczepionka, nie ma powodów, by jej nie stosować - podkreśliła.
  2. Europejska Agencja Leków wydała pozytywną opinię o szczepionce Johnson & Johnson
    Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w czwartek pozytywną opinię na temat szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Może ona być podawana osobom w wieku powyżej 18 lat.
  3. NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie planowych świadczeń
    Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo - wynika z informacji zamieszczonej w poniedziałek wieczorem na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.
  4. Ekspertka: brytyjski wariant koronawirusa bardzo niebezpieczny; obostrzenia lokalne są uzasadnione
    Brytyjski wariant wirusa jest bardzo niebezpieczny, roznosi się z dużą intensywnością, więc lokalne wprowadzanie obostrzeń tam, gdzie jest go najwięcej, jest jak najbardziej uzasadnione – powiedziała PAP ekspertka od chorób zakaźnych prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
  5. WOŚP: Ponad 900 tysięcy złotych na walkę z cukrzycą
    Jednym z elementów Finału WOŚP była 15. edycja biegu „Policz się z cukrzycą”, który z uwagi na pandemię odbył się w całkiem nowej formule. Zaangażowanie blisko 16 tys. biegaczy przełożyło się na fenomenalny wynik – ponad 900 tysięcy złotych, które przeznaczone zostaną na zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
  6. Profesor Collegium Medicum UMK wyjaśnia swoją opinię o zdalnych egzaminach
    Prof. Michał Szpinda z Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, jeden z uczestników ujawnionej w mediach rozmowy naukowców na temat zdawalności kolokwiów i egzaminów z anatomii on-line, w oświadczeniu wyjaśnia swoją opnię, że "studenci kombinują".
  7. Dworczyk: w ciągu dwóch tygodni chcemy dokończyć szczepienie nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia
    W ciągu dwóch tygodni chcemy dokończyć szczepienie dwóch ważnych grup: nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia - powiedział w poniedziałek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
  8. Filmy promujące samodzielną rehabilitację pacjentów po COVID-19
    Krajowa Izba Fizjoterapeutów we współpracy z WHO i w partnerstwie z Ministerstwem Zdrowia przygotowała serię 3 filmów, które prezentują ćwiczenia, zalecenia i wskazówki do samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19.
  9. GIS: Pandemia przyspieszyła cyfryzację sanepidu
    Pandemia przyspieszyła cyfryzację Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wdrożone rozwiązania znacznie zwiększyły wydolność inspekcji, zapewniając płynność w przeprowadzaniu wywiadów epidemiologicznych i podejmowaniu działań przeciwepidemicznych w ogniskach – poinformował główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka.
  10. Roboty badające ścieki pomagają przewidzieć przebieg epidemii COVID-19 w San Diego
    Zautomatyzowany proces pomaga testować ścieki miejskie w San Diego pod kątem obecności wirusa SARS-CoV-2, co pozwala prognozować liczbę przypadków w regionie na jeden do dwóch tygodni przed klinicznymi raportami diagnostycznymi - informuje pismo “mSystems”.