Pierwszy przeszczep macicy jaki miał miejsce w Stanach Zjednoczonych zakończył się niepowodzeniem w wyniku pojawienia się ostrych powikłań.

Biorczyni przeszczepu – 26-letnia kobieta z Texasu, prasie znana jako Lindsey – przeszła 9-godzinną operację 24 lutego 2016 roku w ramach badania klinicznego nad leczeniem macicznego czynnika niepłodności (UFI).


UFI polega na niemożności zajścia w ciążę lub jej donoszenia wynikającej z nieprawidłowości związanych z macicą. Jednostki chorobowe powiązane z UFI to na przykład włókniaki macicy, wady wrodzone macicy, zespół Ashermana i endometrioza genitalna wewnętrzna (adenomyosis).


Szacuje się, że 3-5% kobiet na całym świecie nie może urodzić dziecka z powodu UFI; obecne metody leczenia macicznego czynnika niepłodności są ograniczone i niedoskonałe.


Transplantacja macicy była pierwszą z 10 zaplanowanych w ramach badania klinicznego. Wiadomość o niepowodzeniu operacji podano zaledwie kilka dni po konferencji w Cleveland Clinic, na której to lekarze ogłosili ją sukcesem.


U Lindsey, która urodziła się bez macicy, pojawiło się poważne powikłanie, przez które zdecydowano się na chirurgiczne usunięcie przeszczepionej macicy.


- W tej chwili okoliczności zaistnienia komplikacji są dokładnie badane, więcej informacji zostanie przedstawionych w późniejszym czasie – mówią przedstawiciele szpitala.
- Niestety, straciłam macicę przez powikłania – mówi Lindsey. - Jednak czuję się dobrze i dziękuję za wasze wsparcie i modlitwy.

Cleveland Clinic podkreśla, że istnieje dobrze znane ryzyko związane z transplantacją narządów i czasami występują okoliczności zmuszające do usunięcia przeczepionego organu.


Przeszczep macicy jest bardziej złożony niż inne tego typu zabiegi. Mimo że jest uważany za zabieg eksperymentalny, posiada silny potencjał w leczeniu UFI.


W 2014 roku 36-letnia Szwedka została pierwszą kobietą na świecie, która urodziła dziecko po przeszczepieniu macicy. Do września 2015 roku w Szwecji przeprowadzono 9 takich zabiegów, które doprowadziły do 5 ciąż i 4 urodzeń.


Sukces Szwedów zainspirował inne kraje do poprowadzenia badań klinicznych nad tą procedurą. We wrześniu 2015 roku lekarze z Wielkiej Brytanii zaaprobowali badanie, w którym 10 kobiet przejdzie operację, niedługo potem ruszyło również badanie w USA.


Podczas gdy wszystkie szwedzkie transplantacje używały macic od żywych dawców, w operacji Lindsey użyto organu pochodzącego od zmarłej kobiety (30-latki, która urodziła wcześniej dziecko).
Podczas konferencji prasowej, Ruth M. Farrell, ginekolog położnik w Cleveland Clinic wskazywał, że przeszczepy od żywych dawców również wiązały się z pewnymi powikłaniami i nie należy się zniechęcać pobierając narządy od zmarłych dawczyń.


Pomimo niepowodzenia pierwszej transplantacji, lekarze twierdzą, że badanie nadal trwa. Dr Andreas Tzakis jest przekonany, że przeszczepy macicy mogą odmienić życie wielu kobiet z macicznym czynnikiem niepłodności. - Praca Szwedów wskazuje, że transplantacje mogą prowadzić do urodzenia zdrowego dziecka.Źródło: medicalnewstoday.com / develandclinic.org