W czerwcu w Szpitalu św. Rafała w Krakowie zespół lekarzy: dr. n. med. Paweł Szymanowski i prof. Marcin Jóźwik przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg zawieszenia macicy na implancie przytwierdzonym do kości łonowej, czyli tzw. hysteropektopeksję, metodą laparoskopową.

Jak informuje Szpital, nowatorski zabieg wykonany został u pacjentki o znacznej otyłości, wobec której rutynowym postępowaniem byłoby otwarcie brzucha.

– Jako miejsce zawieszenia macicy wybrana została kość łonowa, a nie jak do tej pory kość krzyżowa. U osób otyłych dostęp do kości krzyżowej bywa bardzo utrudniony, a długotrwałe ułożenie z głową w dół podczas zabiegu może być niebezpieczne, szczególnie gdy chorobę wikła nadciśnienie – powiedział dr n. med. Paweł Szymanowski, Ordynator Oddziału Ginekologii Szpitala św. Rafała należącego do Grupy Scanmed.

Szybszy i bezpieczniejszy dla pacjenta dostęp do kości łonowej oraz zastosowanie nowoczesnego implantu TVC wpłynęły także na znaczne skrócenie czasu zabiegu.

– Zabieg wykonany został bez usunięcia macicy. Ograniczenie inwazyjności pozwoliło skrócić czas operacji i do minimum zmniejszyć utratę krwi, którą oceniamy na około 10 ml, a ponadto przyczyni się do szybszej rekonwalescencji – ocenił prof. Marcin Jóźwik, Konsultant Naukowy Oddziału Ginekologii Szpitala św. Rafała.

Już dzień po zabiegu 74-letnia pacjentka czuła się bardzo dobrze, odczuwając tylko niewielkie dolegliwości związane z laparoskopią i została wypisana do domu nazajutrz.


Źródło: Szpital św. Rafała w Krakowie