Ryzyko otyłości córki w dzieciństwie wzrasta, jeśli jej matka była otyła w okresie przed ciążą lub chorowała w trakcie ciąży na cukrzycę – poinformował Diabetes Care.

W trakcie długotrwałych badań, w ramach projektu Kaiser Permanente Northern California, zespół naukowców z Kaiser Permanente Division of Research, stwierdził iż matczyna hiperglikemia posiada „silny związek” z  późniejszą otyłością potomstwa.

Naukowcy pod kierownictwem dr Ai Kubo przeprowadzili 421 testów na dziewczynkach i ich matkach. Badania objęły dziewczynki w wieku 6-8 lat, wywodzących się z różnych grup społecznych i kultur i dotyczyły wzrostu, wagi, ilości tkanki tłuszczowej, obwodu brzucha i innych parametrów. Z kolei ich matkom przeprowadzono test doustnego obciążenia glukozą w okresie między 24-28 tygodniem.

W przebadanej grupie matek u 27 ciężarnych stwierdzono cukrzycę ciążową. Ryzyko, że ich córki będą miały nadwagę (BMI powyżej 85 percentyla) było wyższe 3,5 razy niż u córek zdrowych kobiet. Rośnie ono 5,5-krotnie, jeżeli BMI matki przed ciążą było wyższe niż 25.

Jest to ważna informacja dla kobiet planujących ciążę – zdrowie i właściwy styl życia matki ma bardzo duży wpływ na zdrowie dziecka długo po narodzinach. 



Źródło: www.pulsmedycyny.pl