Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu trafił robot neurochirurgiczny - ExcelsiusGPS. To jedno z trzech takich urządzeń w Polsce i 13. w Europie.

Jak poinformował Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, system umożliwia nawigację chirurgiczną w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem obrazów radiologicznych pacjenta i prowadzi trajektorię specjalistycznych instrumentów chirurgicznych przy użyciu ramienia robotycznego wzdłuż ścieżki określonej przez chirurga.

- Przed przystąpieniem do zabiegu chirurg może tworzyć i zapisywać trajektorie, uzyskiwać do nich dostęp i przeprowadzać ich symulację - podkreśla Kierownik Oddziału Neurochirurgii dr hab. n. med. Dariusz Łątka. Oznacza to, że instrumenty są tak prowadzone, by poruszały się po trajektorii określonej przez chirurga, a pozycje instrumentów chirurgicznych są śledzone w obszarze anatomicznym pacjenta oraz nieustannie aktualizowana jest ich pozycja.

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dzięki oprogramowaniu systemu, które jest integralną częścią robota, można zobrazować jak rzeczywista pozycja i ścieżka podczas zabiegu odpowiada założonym planom przedoperacyjnym i może pomóc prowadzić chirurga wzdłuż zaplanowanej trajektorii.

W zgodnej ocenie neurochirurgów z USK robotyzowana chirurgia kręgosłupa jest ogromną zaletą dla pacjentów, gdyż należy do technik małoinwazyjnych pozwalających na zmniejszenie utraty krwi, zwiększenie precyzji wykonywanego zabiegu operacyjnego i zdecydowane skrócenie czasu operacji. Dodatkową zaletą jest redukcja promieniowanie jonizującego na sali operacyjnej, co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i komfort pracy chirurgów.


Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu | Globus Medical