Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej na posiedzeniu 30 marca 2023 r. wystosowało Apel do Ministra Zdrowia o podjęcie prac zmierzających do zmiany formy przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego.

Poniżej publikujemy treść apelu w całości:

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje o podjęcie prac zmierzających do zmiany formy przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko- Dentystycznego Egzaminu Końcowego oraz zainicjowania prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie niezbędnych w tym zakresie zmian w ustawie z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2022 r. poz. 1731 z późn. zm.).

Wyniki Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu wskazują, że obecna formuła tych egzaminów nie spełnia oczekiwanych funkcji.

W sytuacji gdy egzaminy te przeprowadzane są w formie pisemnych testów składających się z 30% nowych pytań i 70% pytań wybranych z jawnej bazy, zawierającej jedynie ok. 2000 pytań, a do uzyskania pozytywnego wyniku tego egzaminu wystarczające jest zdobycie 56% maksymalnej liczby punktów, egzaminy te nie sprawdzają ani wiedzy zdających, ani też nie pozwalają na weryfikację jakości kształcenia na uczelniach kształcących studentów na kierunkach lekarskim i lekarsko- dentystycznym. Egzaminy te powinny gwarantować, że absolwent tych kierunków jest właściwie przygotowany do wykonywania pracy lekarza lub lekarza dentysty.

W tej sytuacji opracowanie nowej formy weryfikowania wiedzy przyszłych lekarzy i lekarzy dentystów wydaje się niezbędne i będzie służyć poprawie bezpieczeństwa pacjentów oraz jakości kształcenia na kierunkach lekarskich i lekarsko dentystycznych.

Źródło: NIL