W poniedziałek (12 czerwca) na konferencji prasowej w Warszawie minister zdrowia Adam Niedzielski i rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec odnieśli się do śmierci 33-letniej pacjentki, która w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu.

Pod koniec maja w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu zmarła 33-letnia ciężarna Dorota. Kobieta trafiła tam w piątym miesiącu ciąży po odpłynięciu wód płodowych. Zmarła po trzech dniach z powodu wstrząsu septycznego. Sprawa wywołała duże poruszenie opinii publicznej i spowodowała dyskusję na temat prawa do aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety.

- Ustaliliśmy że w Nowym Targu doszło do naruszenia prawa do udzielania świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i należytą starannością oraz w zakresie uzyskania rzetelnej informacji o stanie zdrowia i do dokumentacji medycznej - poinformował Rzecznik Praw Pacjenta.

MZ: Zwiększamy bezpieczeństwo ciężarnej pacjentki

Minister zdrowia poinformował, że powołał zespół, który opracuje wytyczne dla placówek medycznych dotyczące postępowania w sytuacjach, w których mogą wystąpić wskazania do zakończenia ciąży.

- Każda kobieta w tym kraju, w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do przerwania ciąży - podkreślił Adam Niedzielski.

- Te dwie przesłanki powinny być traktowane rozłącznie. Czyli kobieta ma prawo do przerwania ciąży, gdy zagrożone jest jej życie i kobieta ma prawo do przerwania ciąży, gdy zagrożone jest jej zdrowie. Zdrowie kobiety jest definiowane szeroko. Chodzi zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne - dodał.

Minister apelował o nienakręcanie spirali negatywnych emocji oraz o wstrzemięźliwość w ocenach. Prosił, aby każdy, kto czuje się pokrzywdzony kontaktem z lekarzem czy też placówką medyczną kierował swoje kroki do Rzecznika Praw Pacjenta.

- Powołanie dziś zespołu ds. opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży to kolejny krok, aby jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo pacjentki - mówił szef resortu zdrowia.

Niedzielski przekazał również, że zespół tworzą eksperci: ginekologii, położnictwa, neonatologii, perinatologii oraz psychiatrii, a na jego czele stoi prof. Krzysztof Czajkowski, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Kobiety w tym zespole będą odgrywały znaczącą rolę.

Apel Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec również zaapelował do wszystkich pacjentek, aby w niepokojących sytuacjach korzystały z jego pomocy.

- Podejmujemy też interwencje z urzędu, kiedy zaistnieje zagrożenie życia lub zdrowia. Stoimy na straży praw pacjenta - dodał Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik poinformował, że Szpital w Nowym Targu otrzyma zalecenia - co musi zrobić, jakie procedury wdrożyć, jakie szkolenia przeprowadzić, aby nie dochodziło już do takich wydarzeń.

- Po wypracowaniu zaleceń przez zespół powołany przez ministra przeprowadzimy cykl szkoleń, aby edukować personel medyczny w placówkach ginekologiczno-położniczych - zapowiedział Rzecznik Praw Pacjenta.

Prof. Krzysztof Czajkowski przypomniał, że już po sytuacji w Pszczynie na zjazdach położniczo-ginekologicznych omawiano postępowanie w sytuacji zagrożenia życia matki.

- Jestem pewny, że uda nam się opracować zalecenia medyczne oraz organizacji pracy na każdym poziomie opieki ginekologicznej, tak aby ryzyko zgonu związanego z zakażeniem wewnątrzmacicznym było jak najmniejsze - podsumował profesor.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia