Lekarze z Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Biziela w Bydgoszczy przeprowadzili operację, dzięki której pacjentka po utracie oka może korzystać z pierwszej w Polsce protezy gałki ocznej i oczodołu mocowanej na implantach kostnych Vistafix (implanty mocowane bezpośrednio w czaszce).

Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce, a jednocześnie jedna z pierwszych w Europie. Przeprowadził ją zespół pod kierownictwem dr. hab. n. med. Pawła Burduka, kierownika Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

Jak poinformował Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, operacja onkologiczna, którą kobieta przeszła 8 lat temu, wymagała usunięcia prawego oka i całego oczodołu. By umożliwić pacjentce normalne funkcjonowanie, zaopatrzono ją w protezę przymocowaną do oprawek okularów. Było to jednak rozwiązanie niedoskonałe.

– Protezy starszego typu nie są doskonałe, bo w momencie zdjęcia okularów albo na skutek przypadkowego potrącenia odsłania się przestrzeń oczodołu. Dochodzi do obnażenia miejsca, którego chory nie chce pokazywać – wyjaśnia prof. Paweł Burduk.

Dotychczasową protezę zastąpiło rozwiązanie bazujące na implantach systemu Vistafix. W tym systemie tytanowe elementy wkręcane są bezpośrednio do kości czaszki i po zrośnięciu się tkanek stają się stabilnym i niezawodnym systemem mocowania protezy.

Samą operację poprzedziły analizy i testy wykonane na modelu 3D, odwzorowującym czaszkę pani Lucyny w skali 1:1. Było to konieczne, by przewidzieć liczbę implantów, zaplanować ich miejsce i kąt osadzenia.

Operację osadzenia implantów Vistafix przeprowadzono w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela 18 grudnia ubiegłego roku, a po zagojeniu i wrośnięciu implantów łódzka pracownia protetyki twarzy przygotowała nową protezę.

Przeprowadzenie operacji wszczepienia implantów Vistafix do kości oczodołu jest kolejnym krokiem w rozwoju kompetencji Szpitala. Placówka jest już przygotowana do zastosowania tego rozwiązania u innych pacjentów, a zebrane doświadczenia i materiały posłużą również w pracy dydaktycznej ze studentami Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.


Źródło: Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy