Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Science Advances, lek obecnie przepisywany w leczeniu rzadkiego schorzenia, w którym występuje niedobór pewnego enzymu może pomóc komórkom usunąć wirusy opryszczki pospolitej typu 1 i 2. Nowe dane pokazują, że działanie przeciwwirusowe leku, zwanego fenylomaślanem lub PBA było jeszcze lepsze, gdy był stosowany razem z acyklowirem, powszechnie stosowanym lekiem na HSV-1. W przypadku stosowania w skojarzeniu do skutecznego stłumienia wirusa potrzeba mniejszych dawek acyklowiru w porównaniu gdy jest on stosowany w pojedynkę - jest to ważne, ponieważ wiadomo również, że acyklowir wykazuje toksyczne działanie na nerki.

„Dostępnych jest niewiele leków do leczenia wirusów opryszczki pospolitej , więc kiedy pojawią się nowe leki, zwłaszcza te, które powodują mniejszą ilość skutków ubocznych naukowcy wiążą z tym duże nadzieje” - powiedział dr Deepak Shukla, profesor okulistyki na UIC Marion Schenk oraz pracujący w College of Medicine, który był jednym z autorem badania. „Acyklowir może mieć bardzo toksyczny wpływ na nerki, zwłaszcza gdy jest podawany w wyższych dawkach w przypadku zapalenia mózgu wywołanego przez HSV, które jest rzadkie, ale może przyczynić się do śmierci. Łącząc acyklowir z PBA, potrzebujemy mniejszych dawek acyklowiru, aby skutecznie leczyć HSV-1."

Istnieją dwa rodzaje wirusa opryszczki pospolitej: wirus opryszczki pospolitej typu 1, który infekuje oczy i usta i jest główną przyczyną ślepoty, oraz wirus opryszczki pospolitej typu 2, który odpowiada za infekcje narządów płciowych, mogąc powodować bolesne owrzodzenia i poważnie obniżyć jakość życia.

Leczenie obu infekcji często obejmuje stosowanie acyklowiru, który działa ogólnoustrojowo i jest przyjmowany doustnie. Jednak długotrwałe stosowanie często powoduje oporność na lek, a także uszkodzenie nerek.

Shukla i współpracownicy zbadali działanie przeciwwirusowe PBA i odkryli, że w komórkach lek ten zakłóca zdolność wirusa do przejmowania organelli komórkowych do produkcji białek. Zwykle wirusy infekują komórki i zmuszają je do produkcji białek wirusowych, aby wirus mógł się replikować. Komórka jednak nadal produkuje białka na własny użytek, co prowadzi do dużego stresu w strukturze komórkowej zwanej retikulum endoplazmatycznym lub w skrócie ER, która syntetyzuje białko.

„Odkryliśmy, że PBA zmniejsza stres w ER, co pozwala komórce skupić się na samodzielnym usuwaniu wirusa” - powiedział Tejabhiram Yadavalli, doktorant z zakresu okulistyki.

Naukowcy odkryli, że w komórkach sam PBA był w stanie usunąć HSV-1 z komórek rogówki człowieka lub z tkanki skóry, tak samo skutecznie jak acyklowir. W mysim modelu zakażenia oka HSV-1, PBA podany dootrzewnowo był w stanie usunąć wirusa z gałki ocznej.
W zwierzęcym modelu zakażenia pochwy HSV-2 myszy, które otrzymały PBA, nie wykazywały objawów wirusa HSV-2, podobnie jak myszy leczone acyklowirem.

Kiedy testowali kombinację PBA z komórkami acyklowiru zakażonymi HSV-1, możliwe było całkowite usunięcie wirusa z komórek szybciej i skuteczniej niż każdy lek w pojedynkę. Dodatkowo, w mysim modelu zapalenia mózgu wywołanego HSV, myszy leczone samym PBA lub acyklowirem miały znacznie zmniejszone wskaźniki śmiertelności, ale połączenie PBA i acyklowiru było w stanie zapobiec śmierci u wszystkich myszy, którym podano tę kombinację.

„PBA to nowy lek, który może być wykorzystany w leczeniu infekcji wirusem opryszczki, który może pomóc zmniejszyć skutki uboczne związane z długotrwałym lub wysokimi dawkami acyklowiru. Dodatkowa zaleta tego leku, to fakt, że jest już zatwierdzony przez FDA do leczenia rzadkich zaburzeń enzymatycznych, oznacza, że w najbliższej przyszłości możemy być w stanie szybko opracować nową, dostępną na rynku terapię skojarzoną”. - powiedział Shukla.

Źródło: medicalxpress.com