W gdańskim szpitalu przy ul. Klinicznej urodziło się blisko 300 tys. dzieci. Ostatnie przyszło na świat w poniedziałek, kilka minut przed godz. 8.

Jak poinformował Gdański Uniwersytet Medyczny, ostatni noworodek w szpitalu przy ul. Klinicznej przyszedł na świat kilka minut przed godziną ósmą 4 lutego br. przez cesarskie cięcie. Klika godzin później odbyło się oficjalnie przywitanie narodzonego dziecka, a także symboliczne pożegnanie historycznego szpitala.

Mały Józef o wadze ponad 3,4 kg, ostatni noworodek urodzony na ul. Klinicznej, otrzymał 10 punktów w skali Apgar i zamknął pewną epokę w historii Gdańska. W symbolicznym pożegnaniu szpitala i powitaniu ostatniego noworodka w historycznej porodówce wzięli udział: Aleksandra Dulkiewicz – p.o. prezydenta Gdańska, prof. Marcin Gruchała – rektor GUMed, Jakub Kraszewski – dyrektor naczelny UCK, prof. dr hab. Krzysztof Preis – kierownik Kliniki Położnictwa GUMed, dr Iwona Domżalska-Popadiuk – kierownik Kliniki Neonatologii GUMed, Anastasia Kalogridou-Błajet – przełożona pielęgniarek i położnych UCK, a także, a może przede wszystkim, dumny ojciec Krzysztof Grabowski, który wzruszony dziękował wszystkim lekarzom i położnym. – Mam nadzieję, że następne dziecko również urodzi się pod waszą opieką, już w nowym szpitalu – dodał.

Szpital położniczy na ulicy Klinicznej w Gdańsku zaczął funkcjonować jeszcze przed wybuchem I wojny światowej i był wówczas bardzo nowoczesną placówką - zgodną z najlepszymi standardami medycznymi cesarskich Niemiec. Po II wojnie światowej, w polskim już Gdańsku, szpital nie zmienił swojego przeznaczenia, nadal była to placówka położnicza, specjalizująca się w patologii ciąży i trudnych porodach. W ciągu 106 lat funkcjonowania szpitala na świat przyszło tu blisko 300 tys. osób.

Nowa porodówka ruszy pełną parą 7 lutego w budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. Przenosiny do nowej lokalizacji komentował prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed, podkreślając nie tylko kliniczną funkcję szpitala, lecz także tę naukową. – To ważne miejsce dla Gdańska, które wykształciło całe pokolenia lekarzy, położnych i pielęgniarek. Oczywiście cieszymy się, że już za chwilę cały proces kształcenia, badań naukowych będzie mógł się odbywać w dużo lepszych warunkach, w pięknych budynkach z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu – mówił rektor Gruchała.

Najnowszy standard odczują także rodzące. Warunki hospitalizacji Centrum Medycyny Nieinwazyjnej są znacznie bardziej komfortowe – reprezentują standard europejski. W nowym szpitalu pacjentki będą miały do dyspozycji przestronne 1-2-osobowe sale z łazienkami. W Centrum Medycyny Nieinwazyjnej znajdzie się 9-łóżkowy Oddział Izolacyjny, Oddział Położniczo-Noworodkowy liczący 18 łóżek oraz Oddział Położnictwa Aseptycznego i Oddział Patologii Ciąży – każdy dysponujący bazą 20 łóżek. Ponadto w nowej siedzibie zlokalizowanych będzie 6 sal porodowych, 3 sale do cesarskiego cięcia i sale wzmożonego nadzoru.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny | Urząd Miasta Gdańska