Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 8 do 14 marca, po raz czwarty w całej Polsce odbędą się bezpłatne badania w kierunku jaskry. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zachęca do zgłaszania gabinetów.

Już po raz czwarty PTO zaprasza lekarzy i pacjentów do udziału w ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry, realizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) i Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. Ideą projektu jest przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku jaskry tj. badania budowy dna oka, grubości rogówki, ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz wywiadu lekarskiego u pacjentów, którzy nie odwiedzili okulisty co najmniej przez rok i nie są chorzy na jaskrę.

Jak zgłosić gabinet?

Chcąc przyłączyć się do akcji Polscy Okuliści Kontra Jaskra wystarczy wejść na stronę www.tydzienjaskry.pl i zgłosić gabinet w trzech krokach: wypełnić formularz znajdujący się na stronie, wydrukować potwierdzenie otrzymane na e-mail i odesłać jego skan na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl. Po weryfikacji zgłoszenie pojawi się na liście gabinetów.

Każdy gabinet, który weźmie udział w akcji otrzyma materiały informacyjne oraz bezpłatny dostęp do transmisji online z Polskiego Forum Jaskry oraz Zjazdu Okulistów Polskich.

Szacuje się, że w Polsce około miliona osób może chorować na jaskrę i tylko połowa z nich jest zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby i brak wyraźnych objawów, np. bólowych.

Szczegółowe informację na temat akcji dostępne są na stronie: tydzienjaskry.pl