Naukowcy przy uniwersytecie południowej Florydy (USF) odkryli nowa ścieżkę sprzężenia zwrotnego z mózgu do oka, która moduluje ciśnienie oczne – może to odegrać znaczący postęp w wysiłku diagnozowania i leczenia jaskry. Jaskra jest związana ze zwiększonym ciśnieniem w oku ze względu na zmniejszoną zdolności oka do utrzymania właściwego płynnego drenażu. Podwyższone ciśnienie powoduje mechaniczne naprężenie nerwu wzrokowego w miejscu jego wyjścia z oczodołu, prowadzące do częściowej utraty wzroku lub nawet całkowitej ślepoty.

Od dawna istnieje hipoteza, że ciśnienie w mózgu może również odgrywać rolę w jaskrze. Przełomowe badanie opublikowane w Dzienniku Fizjologii pokazuje po raz pierwszy, że ciśnienie w oku i mózgu jest fizjologicznie powiązane. Neurolodzy doszli do tego wniosku, zmieniając ciśnienie w mózgu w modelach zwierzęcych i zauważając zmiany we właściwościach drenażu płynów w oku, które mogą być blokowane przez substancje chemiczne eliminujące sygnały zwrotne z mózgu. Co ciekawe, zdolność oka do oczyszczania płynu zmieniła się w sposób, który przywrócił zdrową różnicę ciśnień w obrębie nerwu wzrokowego.

"System kontroli drenażu może służyć do ochrony nerwu wzrokowego przed wahaniami ciśnienia w oku lub w mózgu", powiedział Chris Passaglia, profesor w Departamencie Inżynierii Medycznej USF. "Jego odkrycie to świeże spojrzenie w diagnostyce i leczeniu jaskry , gdyż system ten może pomagać obniżać ciśnienie w oku i utrudniać postęp choroby u pacjentów z jaskrą".

Jaskra jest główną przyczyną ślepoty u ludzi powyżej 60 roku życia. Ponieważ objawy są często bardzo skąpe, dopóki choroba nie posunie się znacznie do przodu, okuliści sprawdzają ciśnienie w oku pacjentów podczas rutynowych badań. Passaglia twierdzi jednak, że istnieją bardziej złożone aspekty choroby, które sprawiają, że diagnostyka staje się wyzwaniem. Niektórzy pacjenci wykazują objawy jaskry, ale mają normalne ciśnienie w oku, podczas gdy inni z wysokim ciśnieniem w oku, nie zawsze wykazują oznaki stanu.

Badacze teraz próbują wskazać położenie komórek mózgu, które wysyłają sygnały do oka i dowiedzieć się, które włókna nerwowe w oku pośredniczy mózg. Pomoże to lekarzom lepiej diagnozować jaskrę i lepiej zrozumieć, co powoduje jej rozwój.

Źródło: sciencedaily.com