Epidemia HIV to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV, działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym oraz solidaryzując się z osobami, które cierpią z tego powodu - przypomina Krajowe Centrum do spraw AIDS.

Ograniczanie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS jest w Polsce, jak i na całym świecie, jednym z priorytetowych zagadnień zdrowia publicznego. Wprowadzenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) spowodowało spadek liczby zachorowań na AIDS oraz spadek śmiertelności z powodu AIDS w krajach rozwiniętych. Ujednolicone i zintegrowane leczenie ARV dla wszystkich regionów Polski prowadzone jest od 2001 roku w ramach programu polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia pn.: „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce”. Program jest zgodny z zaleceniami i zobowiązaniami międzynarodowymi podjętymi na szczeblu globalnym i regionalnym. Przez te lata w Polsce udało się zorganizować modelowy system opieki nad pacjentami zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, który w wielu krajach wskazywany jest jako wzór. W tym czasie, dzięki zastosowaniu nowych leków, zmieniło się oblicze choroby, która ze śmiertelnej stała się przewlekłą. Zmienił się również profil osób, które się zakażają. Już nie mówimy o szczególnych grupach które zakażają się HIV lecz o zachowaniach ryzykownych, narażających na to zakażenie. A to znaczy, że każda osoba podejmująca takie ryzyko może się zakazić.

27 października 1988 roku na 38. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ustanowiono, że co roku 1 grudnia będzie obchodzony Światowy Dzień AIDS. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS.

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Wydarzenia towarzyszące

Z okazji Światowego Dnia AIDS, już po raz dwudziesty czwarty, organizowana jest Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie” w Warszawie – forum do dyskusji dla środowisk związanych z profilaktyką i leczeniem HIV/AIDS.

W związku z obchodami Światowego Dnia AIDS w 2017 r. Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami” organizuje cykl okolicznościowych wydarzeń pod nazwą „Know-HIV”.

Planowany cykl wydarzeń obejmie:

  • Dnia 01.12.2017 r .w godz. 14:00-18:00 akcję „otwartych drzwi” w siedzibie Stowarzyszenia „Bądź z Nami”. Mieszkańcy Warszawy będą mieli możliwość zapoznania się z działaniami realizowanymi przez naszą organizację oraz skorzystać z konsultacji edukatorów.
  • Dnia 01.12.2017 r .w godz. 17:00-19:00 happening uliczny - symboliczne burzenie muru nietolerancji. Przechodnie zachęcani będą do wzięcia udziału w quizie dotyczącym wiedzy z zakresu HIV/AIDS. Każda prawidłowa odpowiedź pozwoli na wyrwanie jednej cegły z „muru nietolerancji” i w ten sposób stopniowo odsłaniane będą hasła odnoszące się do równości i tolerancji. Dodatkowo edukatorzy będą rozdawać przechodniom materiały edukacyjne oraz symboliczne czerwone kokardki, a uczestnicy quizu otrzymają okolicznościowe gadgety.
  • Dnia 01.12.2017 r akcję promującą testowanie w kierunku HIV na portalu społecznościowym Fb. „Bądź z Nami” zainicjuje akcję przesyłania swojego zdjęcia z podpisem „Know-HIV”. Zachęca również do skorzystania do materiałów, które zostaną umieszczone dnia 01.12.2017 r na stronie internetowej Stowarzyszenia swwaids.org oraz na Fb.

Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS