Nazwa produktu leczniczego i nazwa powszechnie stosowana
ACEBIS, 2,5 mg + 1,25 mg, kapsułki, twarde
ACEBIS, 2,5 mg + 2,5 mg, kapsułki, twarde
ACEBIS, 5 mg + 2,5 mg, kapsułki, twarde
ACEBIS, 5 mg + 5 mg, kapsułki, twarde
ACEBIS, 10 mg + 5 mg, kapsułki, twarde
ACEBIS, 10 mg + 10 mg, kapsułki, twarde
Ramiprilum + Bisoprololi fumaras
Skład jakościowy i ilościowy w odniesieniu do substancji czynnych oraz tych substancji pomocniczych, które mają istotne znaczenie dla właściwego stosowania produktu leczniczego:
ACEBIS 2,5 mg + 1,25 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 2,5 mg ramiprylu i 1,25 mg bisoprololu fumaranu.
ACEBIS 2,5 mg + 2,5 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 2,5 mg ramiprylu i 2,5 mg bisoprololu fumaranu.
ACEBIS 5 mg + 2,5 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 5 mg ramiprylu i 2,5 mg bisoprololu fumaranu.
ACEBIS 5 mg + 5 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 5 mg ramiprylu i 5 mg bisoprololu fumaranu.
ACEBIS 10 mg + 5 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 10 mg ramiprylu i 5 mg bisoprololu fumaranu.
ACEBIS 10 mg + 10 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 10 mg ramiprylu i 10 mg bisoprololu fumaranu.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu
ACEBIS 2,5 mg + 1,25 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 40,97 mg laktozy (w postaci jednowodnej).
ACEBIS 2,5 mg + 2,5 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 40,97 mg laktozy (w postaci jednowodnej).
ACEBIS 5 mg + 2,5 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 81,94 mg laktozy (w postaci jednowodnej).
ACEBIS 5 mg + 5 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 81,94 mg laktozy (w postaci jednowodnej).
ACEBIS 10 mg + 5 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 163,88 mg laktozy (w postaci jednowodnej).
ACEBIS 10 mg + 10 mg, kapsułki, twarde. Każda kapsułka twarda zawiera 163,88 mg laktozy (w postaci jednowodnej).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL).
Postać farmaceutyczna:
Kapsułka, twarda.
ACEBIS 2,5 mg + 1,25 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka ma żółte wieczko z czarnym nadrukiem „2,5 mg” i biały korpus z czarnym nadrukiem „1,25 mg”. Rozmiar kapsułki to „Rozmiar 2” (wymiary 18,0 x 6,4 mm). Zawartość kapsułki 2,5 mg + 1,25 mg: ramipryl w postaci białego lub prawie białego proszku i bisoprololu fumaran w postaci jednej żółtej, obustronnie wypukłej, powlekanej, okrągłej tabletki
ACEBIS 2,5 mg + 2,5 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka ma żółte wieczko z czarnym nadrukiem „2,5 mg” i żółty korpus z czarnym nadrukiem „2,5 mg”. Rozmiar kapsułki to „Rozmiar 2” (wymiary 18,0 x 6,4 mm). Zawartość kapsułki 2,5 mg + 2,5 mg: ramipryl w postaci białego lub prawie białego proszku i bisoprololu fumaran w postaci jednej żółtej, obustronnie wypukłej, powlekanej, okrągłej tabletki
ACEBIS 5 mg + 2,5 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka ma pomarańczowe wieczko z czarnym nadrukiem „5 mg” i żółty korpus z czarnym nadrukiem „2,5 mg”. Rozmiar kapsułki to „Rozmiar 2” (wymiary 18,0 x 6,4 mm). Zawartość kapsułki 5 mg + 2,5 mg: ramipryl w postaci białego lub prawie białego proszku i bisoprololu fumaran w postaci jednej żółtej, obustronnie wypukłej, powlekanej, okrągłej tabletki
ACEBIS 5 mg + 5 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka ma pomarańczowe wieczko z czarnym nadrukiem „5 mg” i pomarańczowy korpus z czarnym nadrukiem „5 mg”. Rozmiar kapsułki to „Rozmiar 0” (wymiary 21,7 x 7,6 mm). Zawartość kapsułki 5 mg + 5 mg: ramipryl w postaci białego lub prawie białego proszku i bisoprololu fumaran w postaci jednej żółtej, obustronnie wypukłej, powlekanej, okrągłej tabletki
ACEBIS 10 mg + 5 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka ma czerwonawobrązowe wieczko z czarnym nadrukiem „10 mg” i pomarańczowy korpus z czarnym nadrukiem „5 mg”. Rozmiar kapsułki to „Rozmiar 0” (wymiary 21,7 x 7,6 mm). Zawartość kapsułki 10 mg + 5 mg: ramipryl w postaci białego lub prawie białego proszku i bisoprololu fumaran w postaci jednej żółtej, obustronnie wypukłej, powlekanej, okrągłej tabletki
ACEBIS 10 mg + 10 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka ma czerwonawobrązowe wieczko z czarnym nadrukiem „10 mg” i czerwonawobrązowy korpus z czarnym nadrukiem „10 mg”. Rozmiar kapsułki to „Rozmiar 0” (wymiary 21,7 x 7,6 mm). Zawartość kapsułki 10 mg + 10 mg: ramipryl w postaci białego lub prawie białego proszku i bisoprololu fumaran w postaci dwóch żółtych, obustronnie wypukłych, powlekanych, okrągłych tabletek
Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania
Moc: 2,5 mg + 2,5 mg; 5 mg + 2,5 mg; 5 mg + 5 mg; 10 mg + 5 mg; 10 mg + 10 mg
Lek ACEBIS jest wskazany jako terapia substytucyjna w leczeniu nadciśnienia tętniczego i (lub) nadciśnienia tętniczego ze współistniejącym przewlekłym zespołem wieńcowym:
- u pacjentów z jawną chorobą układu sercowo-naczyniowego o etiologii miażdżycowej (choroba wieńcowa serca, udar mózgu, choroba naczyń obwodowych w wywiadzie) lub
- u pacjentów z cukrzycą i co najmniej jednym sercowo-naczyniowym czynnikiem ryzyka i (lub) przewlekłą niewydolnością serca ze zmniejszoną czynnością skurczową lewej komory serca (prewencja wtórna po ostrym zawale mięśnia sercowego: zmniejszenie śmiertelności w ostrej fazie zawału u pacjentów z objawami klinicznymi niewydolności serca, która rozpoczęła się po > 48 godzinach od wystąpienia ostrego zawału mięśnia sercowego).
U dorosłych pacjentów odpowiednio kontrolowanych ramiprylem i bisoprololem podczas jednoczesnego stosowania w takich samych dawkach.
Moc: 2,5 mg + 1,25 mg
Lek ACEBIS jest wskazany jako terapia substytucyjna w przewlekłym zespole wieńcowym (u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego i (lub) rewaskularyzacji) i (lub) przewlekłej niewydolności serca ze zmniejszoną czynnością skurczową lewej komory u dorosłych pacjentów odpowiednio kontrolowanych za pomocą ramiprylu i bisoprololu podawanych jednocześnie w tej samej dawce.
Dawkowanie i sposób podawania:
Dawkowanie
Zwykłe dawkowanie to jedna kapsułka raz na dobę. Pacjenci powinni być ustabilizowani za pomocą ramiprylu i bisoprololu w tej samej dawce przez co najmniej 4 tygodnie. Skojarzenie ustalonych dawek nie jest odpowiednie do leczenia początkowego. Jeśli wymagana jest zmiana dawkowania, dostosowywanie dawki należy przeprowadzić dla poszczególnych składników.
Populacje szczególne
Zaburzenia czynności nerek (patrz punkt 4.4 i 5.2 w ChPL)
W celu ustalenia optymalnej dawki początkowej i podtrzymującej u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek dawkę u pacjentów należy dostosowywać indywidualnie poprzez oddzielne zwiększanie dawek ramiprylu i bisoprololu. Dobowa dawka ramiprylu u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek powinna być oparta na klirensie kreatyniny, jak przedstawiono poniżej:
Klirens kreatyniny (ml/min) |
Zalecana dawka dobowa |
ClCR ≥ 60 |
Nie ma konieczności dostosowywania dawki początkowej (2,5 mg/dobę); maksymalna dawka dobowa ramiprylu wynosi 10 mg. |
ClCR 30-60 |
Nie ma konieczności dostosowywania dawki początkowej (2,5 mg/dobę); maksymalna dawka dobowa ramiprylu wynosi 5 mg. |
ClCR 10-30 |
Nieodpowiedni. Zaleca się jest indywidualne dostosowywanie dawki poszczególnych składników. |
Zaburzenia czynności wątroby (patrz punkt 4.4 i 5.2 w ChPL)
U pacjentów z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby leczenie ramiprylem/bisoprololem należy rozpoczynać wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarską, a maksymalna dawka dobowa ramiprylu wynosi 2,5 mg. Ramipryl/bisoprolol jest zalecany tylko u pacjentów, którzy zmienili leczenie na 2,5 mg ramiprylu jako optymalną dawkę podtrzymującą podczas dostosowywania dawki ramiprylu.
Osoby w podeszłym wieku
Początkowe dawki ramiprylu powinny być mniejsze, a kolejne dostosowywanie dawki powinno być bardziej stopniowe ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku i osłabionych.
Dzieci i młodzież
Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu ACEBIS u dzieci i młodzieży. Brak dostępnych danych. Dlatego nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży.
Sposób podawania
Lek ACEBIS należy przyjmować w pojedynczej dawce raz na dobę, rano przed posiłkiem.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 lub na jakikolwiek inny inhibitor konwertazy angiotensyny (ACE), ostra niewydolność serca lub podczas epizodów dekompensacji niewydolności serca wymagających stosowania dożylnych leków inotropowych, wstrząs kardiogenny, blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia (bez stymulatora serca), zespół chorej zatoki, blok zatokowo-przedsionkowy, objawowa bradykardia, objawowe niedociśnienie, ciężka astma oskrzelowa lub ciężka przewlekła obturacyjna choroba płuc, ciężkie postacie choroby zarostowej tętnic obwodowych lub ciężkie postacie zespołu Raynauda, nieleczony guz chromochłonny nadnerczy (patrz punkt 4.4 w ChPL), kwasica metaboliczna, obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie związany z wcześniejszym leczeniem inhibitorem ACE (patrz punkt 4.4 w ChPL), dziedziczny lub idiopatyczny obrzęk naczynioruchowy, drugi i trzeci trymestr ciąży (patrz punkty 4.4 i 4.6 w ChPL), stosowanie leku ACEBIS w skojarzeniu z produktami zawierającymi aliskiren u pacjentów z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek (GFR <60 ml/min/1,73m²) (patrz punkty 4.4, 4.5 i 5.1 w ChPL), stosowanie w skojarzeniu z produktem złożonym zawierającym sakubitryl i walsartan (patrz punkty 4.4 i 4.5 w ChPL), zabiegi pozaustrojowe prowadzące do kontaktu krwi z ujemnie naładowanymi powierzchniami (patrz punkt 4.5 w ChPL), znaczące obustronne zwężenie tętnicy nerkowej lub zwężenie tętnicy do jedynej nerki (patrz punkt 4.4 w ChPL).
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania:
Wszystkie ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania związane z każdym składnikiem odnoszą się do leku ACEBIS.
Populacje szczególne
Ciąża
- Stosowania inhibitorów ACE, takich jak ramipryl, lub antagonistów receptora angiotensyny II (AIIRA) nie należy rozpoczynać w czasie ciąży. O ile kontynuowanie leczenia inhibitorami ACE/AIIRA nie zostanie uznane za konieczne, u pacjentek planujących ciążę należy zastosować inne leki przeciwnadciśnieniowe o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży. Po stwierdzeniu ciąży leczenie inhibitorami ACE/AIIRA należy natychmiast przerwać, a w razie konieczności należy rozpocząć leczenie alternatywne (patrz punkty 4.3 i 4.6 w ChPL).
Pacjenci narażeni na szczególne ryzyko niedociśnienia
- Pacjenci z silną aktywacją układu renina-angiotensyna-aldosteron
Pacjenci z silną aktywacją układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) (ang. Renin-Angiotensin-Aldosterone System, RAAS) są narażeni na ryzyko ostrego, znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego oraz pogorszenia czynności nerek w związku z zahamowaniem ACE, szczególnie w przypadku, gdy inhibitor ACE lub stosowany jednocześnie diuretyk zostaną podane po raz pierwszy lub przy pierwszym zwiększeniu dawki. Należy spodziewać się znacznej aktywacji układu renina-angiotensyna-aldosteron i zapewnić odpowiedni nadzór medyczny, w tym monitorowanie ciśnienia tętniczego, na przykład u pacjentów:
- z ciężkim nadciśnieniem tętniczym
- z niewyrównaną zastoinową niewydolnością serca
- z hemodynamicznie istotnym utrudnieniem napływu lub odpływu z lewej komory (np. zwężeniem zastawki aortalnej lub zastawki mitralnej)
- z jednostronnym zwężeniem tętnicy nerkowej z drugą sprawną nerką
- z istniejącym lub mogącym wystąpić niedoborem płynów lub soli (w tym pacjentów przyjmujących leki moczopędne)
- z marskością wątroby i (lub) wodobrzuszem
- poddawanych dużym zabiegom chirurgicznym lub znieczulanych z zastosowaniem środków powodujących niedociśnienie.
Z reguły zaleca się, aby przed rozpoczęciem leczenia skorygować odwodnienie, hipowolemię oraz niedobór soli (jednak u pacjentów z niewydolnością serca takie postępowanie należy dokładnie rozważyć pod kątem ryzyka przeciążenia objętościowego).
- Podwójna blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron
Istnieją dowody, że jednoczesne stosowanie inhibitorów ACE, antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu zwiększa ryzyko niedociśnienia, hiperkaliemii i osłabienia czynności nerek (w tym ostrej niewydolności nerek). Z tego względu nie zaleca się podwójnej blokady układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) poprzez skojarzone stosowanie inhibitorów ACE, antagonistów receptora angiotensyny II lub aliskirenu (patrz punkty 4.5 i 5.1 w ChPL). Jeżeli leczenie z zastosowaniem podwójnej blokady jest uważane za absolutnie konieczne, powinno ono odbywać się wyłącznie pod nadzorem specjalisty i z częstym i ścisłym monitorowaniem czynności nerek, stężenia elektrolitów i ciśnienia krwi. U pacjentów z nefropatią cukrzycową nie należy jednocześnie stosować inhibitorów ACE i antagonistów receptora angiotensyny II.
- Pacjenci z przemijającą lub utrwaloną niewydolnością serca po zawale mięśnia sercowego
- Pacjenci z grupy ryzyka niedokrwienia mięśnia sercowego lub mózgu w przypadku ostrego niedociśnienia.
Na początku leczenia wymagany jest szczególny nadzór medyczny.
- Osoby w podeszłym wieku Patrz punkt 4.2 w ChPL.
Monitorowanie czynności nerek
Czynność nerek należy ocenić przed leczeniem i w jego trakcie oraz odpowiednio dostosować dawkowanie, zwłaszcza w pierwszych tygodniach leczenia. Szczególnie uważna kontrola jest konieczna w przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności nerek (patrz punkt 4.2 w ChPL). Istnieje ryzyko zaburzeń czynności nerek, zwłaszcza u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca lub po przeszczepieniu nerki.
Obrzęk naczynioruchowy
U pacjentów leczonych inhibitorami ACE, w tym ramiprylem, obserwowano przypadki obrzęku naczynioruchowego (patrz punkt 4.8 w ChPL). Stosowanie inhibitorów ACE w skojarzeniu z sakubitrylem/walsartanem jest przeciwwskazane ze względu na zwiększone ryzyko obrzęku naczynioruchowego. Leczenia sakubitrylem/walsartanem nie wolno rozpoczynać wcześniej niż 36 godzin po podaniu ostatniej dawki ramiprylu. Leczenia ramiprylem nie wolno rozpoczynać wcześniej niż 36 godzin po podaniu ostatniej dawki sakubitrylu/walsartanu (patrz punkty 4.3 i 4.5 w ChPL). Stosowanie inhibitorów ACE w skojarzeniu z racekadotrylem, inhibitorami mTOR (np. syrolimus, ewerolimus, temsyrolimus) i wildagliptyną może prowadzić do zwiększonego ryzyka obrzęku naczynioruchowego (np. obrzęk dróg oddechowych lub języka, z zaburzeniami oddychania lub bez) (patrz punkt 4.5 w ChPL). U pacjentów przyjmujących już inhibitor ACE należy zachować ostrożność, rozpoczynając stosowanie racekadotrilu, inhibitorów mTOR (np. syrolimus, ewerolimus, temsyrolimus) i wildagliptyny. U pacjentów leczonych inhibitorami ACE, w tym ramiprylem, obserwowano przypadki obrzęku naczynioruchowego jelit (patrz punkt 4.8 w ChPL). U pacjentów tych występował ból brzucha (z nudnościami lub wymiotami albo bez). W przypadku obrzęku naczynioruchowego ramipryl należy odstawić. Należy niezwłocznie wdrożyć terapię ratunkową. Pacjent powinien być pod obserwacją przez co najmniej 12 do 24 godzin i wypisany po całkowitym ustąpieniu objawów.
Reakcje anafilaktyczne podczas odczulania
W przypadku zahamowania ACE zwiększa się ryzyko oraz nasilenie reakcji anafilaktycznych i rzekomoanafilaktycznych na jad owadów i inne alergeny. Przed odczulaniem należy rozważyć czasowe odstawienie ramiprylu.
Kontrolowanie stężenia elektrolitów: hiperkaliemia
U niektórych pacjentów leczonych inhibitorami ACE, w tym ramiprylem, obserwowano hiperkaliemię. Inhibitory ACE mogą powodować hiperkaliemię, ponieważ hamują uwalnianie aldosteronu. Efekt ten zwykle nie jest znaczący u pacjentów z prawidłową czynnością nerek. Jednak u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, w wieku >70 lat, z niewyrównaną cukrzycą, stanami takimi jak odwodnienie, ostra dekompensacja niewydolności serca, kwasica metaboliczna, i (lub) u pacjentów przyjmujących suplementy potasu (w tym zamienniki soli kuchennej), leki moczopędne oszczędzające potas, trimetoprim lub ko-trimoksazol, znany również jako trimetoprim/sulfametoksazol, a zwłaszcza antagonistów aldosteronu lub antagonistów receptora angiotensyny może wystąpić hiperkaliemia. U pacjentów otrzymujących inhibitory ACE należy ostrożnie stosować leki moczopędne oszczędzające potas i antagonistów receptora angiotensyny oraz kontrolować stężenie potasu w surowicy i czynność nerek (patrz punkt 4.5 w ChPL).
Kontrolowanie stężenia elektrolitów: hiponatremia
U niektórych pacjentów leczonych ramiprylem obserwowano zespół nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH) i spowodowaną nim hiponatremię. Zaleca się regularne kontrolowanie stężenia sodu w surowicy u osób w podeszłym wieku i innych pacjentów z ryzykiem hiponatremii.
Neutropenia/agranulocytoza
W rzadkich przypadkach obserwowano neutropenię/agranulocytozę, jak również małopłytkowość i niedokrwistość; zgłaszano także depresję szpiku kostnego. Zaleca się kontrolowanie liczby leukocytów w celu wykrycia ewentualnej leukopenii. Częstsze monitorowanie zaleca się na początku leczenia oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, pacjentów ze współistniejącymi kolagenozami (np. toczniem rumieniowatym lub twardziną), a także u wszystkich pacjentów leczonych innymi produktami leczniczymi, które mogą powodować zmiany w morfologii krwi (patrz pkt 4.8 w ChPL).
Różnice etniczne
Inhibitory ACE częściej powodują obrzęk naczynioruchowy u pacjentów rasy czarnej niż u pacjentów innych ras. Podobnie jak w przypadku innych inhibitorów ACE, ramipryl może być mniej skuteczny w obniżaniu ciśnienia tętniczego u osób rasy czarnej niż u osób innych ras, prawdopodobnie z powodu większej częstości występowania nadciśnienia tętniczego z małą aktywnością reniny w populacji pacjentów rasy czarnej z nadciśnieniem tętniczym.
Kaszel
Podczas stosowania inhibitorów ACE opisywano występowanie kaszłu. Charakterystyczny kaszel jest suchy, uporczywy i ustępuje po przerwaniu leczenia. Kaszel wywołany stosowaniem inhibitora ACE należy uwzględnić w diagnostyce różnicowej kaszlu.
Leczenie skojarzone z antagonistami wapnia, lekami przeciwarytmicznymi klasy I i lekami przeciwnadciśnieniowymi działającymi ośrodkowo
Zasadniczo nie zaleca się stosowania bisoprololu w skojarzeniu z antagonistami wapnia typu werapamilu lub diltiazemu, lekami przeciwarytmicznymi klasy I oraz lekami przeciwnadciśnieniowymi działającymi ośrodkowo (patrz punkt 4.5 w ChPL).
Przerwanie leczenia
Należy unikać nagłego przerwania leczenia beta-adrenolitykiem, zwłaszcza u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, ponieważ może to prowadzić do przejściowego pogorszenia stanu serca. Dawkowanie należy zmniejszać stopniowo, dostosowując poszczególne składniki indywidualnie, najlepiej w ciągu dwóch tygodni, jednocześnie w razie konieczności rozpoczynając terapię zastępczą.
Bradykardia
Jeśli w trakcie leczenia częstość akcji serca w spoczynku spadnie poniżej 50-55 uderzeń na minutę, a u pacjenta wystąpią objawy związane z bradykardią, dawkę leku ACEBIS należy zmniejszyć, dostosowując poszczególne składniki indywidualnie z odpowiednią dawką bisoprololu.
Blok przedsionkowo-komorowy pierwszego stopnia
Biorąc pod uwagę ich negatywne działanie dromotropowe, beta-adrenolityki należy stosować ostrożnie u pacjentów z blokiem przedsionkowo-komorowym pierwszego stopnia.
Dławica piersiowa typu Prinzmetala
Leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (beta-adrenolityki) mogą zwiększać liczbę i czas trwania epizodów dusznicy bolesnej u pacjentów z dławicą piersiową typu Prinzmetala. Stosowanie selektywnych leków blokujących receptory adrenergiczne beta1 jest możliwe w łagodnych przypadkach i tylko w połączeniu z lekami rozszerzającymi naczynia.
Skurcz oskrzeli (astma oskrzelowa, obturacyjne choroby dróg oddechowych)
W astmie oskrzelowej lub innych przewlekłych obturacyjnych chorobach płuc, które mogą powodować objawy, należy jednocześnie stosować leczenie rozszerzające oskrzela. Sporadycznie może wystąpić zwiększenie oporu dróg oddechowych, gdy beta-adrenolityki stosowane są u pacjentów z astmą, dlatego konieczne może być zwiększenie dawki leków pobudzających receptory adrenergiczne beta2.
Pacjenci z cukrzycą
Zaleca się ostrożność podczas stosowania leku ACEBIS u pacjentów z cukrzycą, u których występują duże wahania stężenia glukozy we krwi. Objawy hipoglikemii mogą być maskowane przez beta-adrenolityki.
Ścisły post
Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów stosujących ścisły post.
Choroba zarostowa tętnic obwodowych (ang. peripheral arterial occlusive disease, PAOD)
Leki beta-adrenolityczne mogą zaostrzać objawy, zwłaszcza na początku leczenia.
Znieczulenie
U pacjentów poddawanych znieczuleniu ogólnemu blokada receptorów beta zmniejsza częstość występowania zaburzeń rytmu serca i niedokrwienia mięśnia sercowego podczas indukcji znieczulenia i intubacji oraz w okresie pooperacyjnym. Obecnie zaleca się kontynuację podtrzymującej blokady receptorów beta w okresie okołooperacyjnym. Anestezjolog musi mieć świadomość istnienia blokady receptorów beta ze względu na możliwość interakcji z innymi lekami, które mogą prowadzić do bradyarytmii, osłabienia odruchowej tachykardii i zmniejszonej zdolności odruchów do kompensacji utraty krwi. Jeśli odstawienie beta-adrenolityków przed zabiegiem chirurgicznym zostanie uznane za konieczne, należy to robić stopniowo i zakończyć około 48 godzin przed znieczuleniem. U pacjentów poddawanych dużym zabiegom chirurgicznym lub znieczulanych z zastosowaniem środków powodujących niedociśnienie ramipryl może blokować tworzenie angiotensyny II wtórnie do kompensacyjnego uwalniania reniny. Leczenie należy przerwać dzień przed zabiegiem. Jeśli wystąpi niedociśnienie, które uważa się za spowodowane tym mechanizmem, można je skorygować poprzez zwiększenie objętości podawanych płynów.
Łuszczyca
Pacjenci z łuszczycą lub z łuszczycą w wywiadzie powinni otrzymywać beta-adrenolityki dopiero po dokładnym rozważeniu korzyści i ryzyka.
Guz chromochłonny nadnerczy
U pacjentów z rozpoznanym lub podejrzewanym guzem chromochłonnym nadnerczy bisoprolol należy zawsze podawać w skojarzeniu z lekiem blokującym receptory alfa.
Tyreotoksykoza
Podczas leczenia bisoprololem objawy tyreotoksykozy mogą być maskowane.
Niewydolność serca
Brak doświadczenia terapeutycznego w leczeniu niewydolności serca bisoprololem u pacjentów z następującymi chorobami i stanami:
- cukrzyca insulinozależna (typ I),
- ciężkie zaburzenia czynności nerek,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby,
- kardiomiopatia restrykcyjna,
- wrodzona wada serca,
- hemodynamicznie istotna organiczna wada zastawek,
- zawał mięśnia sercowego w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
Laktoza
ACEBIS zawiera laktozę. Produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Sód
Lek ACEBIS zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na kapsułkę, to znaczy produkt uznaje się za „wolny od sodu”.
Działania niepożądane:
Podsumowanie profilu bezpieczeństwa: Najczęstsze działania niepożądane bisoprololu to ból głowy, zawroty głowy, nasilenie niewydolności serca, niedociśnienie, zimne kończyny, nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka, zaparcia, osłabienie i uczucie zmęczenia. Profil bezpieczeństwa ramiprylu obejmuje uporczywy, suchy kaszel oraz reakcje spowodowane niedociśnieniem. Do ciężkich działań niepożądanych należą: obrzęk naczynioruchowy, hiperkaliemia, zaburzenia czynności nerek lub wątroby, zapalenie trzustki, ciężkie reakcje skórne i neutropenia/agranulocytoza.
Tabelaryczne zestawienie działań niepożądanych: Podczas badań klinicznych i (lub) stosowania po wprowadzeniu do obrotu bisoprololu lub ramiprylu stosowanych oddzielnie i sklasyfikowanych zgodnie z Klasyfikacją układów i narządów MedDRA i z następującą częstością występowania obserwowano następujące działania niepożądane: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do <1/10); niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100); rzadko (≥1/10000 do <1/1000); bardzo rzadko (<1/10000); częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
MedDRA |
Działania niepożądane |
Częstość występowania |
|
---|---|---|---|
Klasyfikacja układowo-narządowa |
Bisoprolol |
Ramipryl |
|
Zakażenia i zarażenia pasożytnicze |
Zapalenie błony śluzowej nosa |
Rzadko |
Niezbyt często |
Zaburzenia krwi i układu chłonnego |
Eozynofilia |
- |
Niezbyt często |
Agranulocytoza (patrz punkt 4.4 w ChPL) |
- |
Rzadko |
|
Pancytopenia |
- |
Nieznana |
|
Leukopenia |
- |
Rzadko |
|
Neutropenia (patrz punkt 4.4 w ChPL) |
- |
Rzadko |
|
Małopłytkowość (patrz punkt 4.4 w ChPL) |
- |
Rzadko |
|
Niedokrwistość hemolityczna u pacjentów z wrodzonym niedoborem G-6PDH |
- |
Nieznana |
|
Zaburzenia metabolizmu i odżywiania |
Hipoglikemia (patrz punkt 4.5 w ChPL) |
- |
Nieznana |
Zwiększenie stężenia potasu we krwi, odwracalne po odstawieniu |
- |
Często |
|
Zmniejszenie stężenia sodu we krwi |
- |
Nieznana |
|
Jadłowstręt, zmniejszenie apetytu |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia psychiczne |
Zmiany nastroju |
- |
Niezbyt często |
Zaburzenia snu |
Niezbyt często |
Niezbyt często |
|
Depresja |
Niezbyt często |
- |
|
Koszmary senne, omamy |
Rzadko |
- |
|
Splątanie |
- |
Bardzo rzadko |
|
Zaburzenia układu nerwowego |
Ból głowy |
Często |
Często |
Zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego |
Często |
Często |
|
Zawroty głowy pochodzenia obwodowego |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia smaku |
- |
Niezbyt często |
|
Parestezja |
- |
Niezbyt często |
|
Senność |
- |
Niezbyt często |
|
Niedokrwienie mózgu, w tym udar niedokrwienny i przemijający napad niedokrwienny |
- |
Nieznana |
|
Omdlenie |
Rzadko |
Często |
|
Zaburzenia oka |
Zaburzenia widzenia |
- |
Niezbyt często |
Zmniejszone wydzielanie łez (do rozważenia, jeśli pacjent używa soczewek kontaktowych) |
Rzadko |
- |
|
Zapalenie spojówek |
Bardzo rzadko |
Rzadko |
|
Zaburzenia ucha i błędnika |
Szumy uszne |
- |
Rzadko |
Zaburzenia słuchu |
Rzadko |
Rzadko |
|
Zaburzenia serca |
Kołatanie serca |
- |
Niezbyt często |
Częstoskurcz |
- |
Niezbyt często |
|
Bradykardia |
Bardzo często |
- |
|
Nasilenie niewydolności serca |
Często |
- |
|
Zaburzenia przewodzenia przedsionkowo-komorowego |
Niezbyt często |
- |
|
Zaburzenia rytmu serca |
- |
Niezbyt często |
|
Dławica piersiowa |
- |
Niezbyt często |
|
Zawał mięśnia sercowego, prawdopodobnie wtórny do nadmiernego niedociśnienia u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka (patrz punkt 4.4 w ChPL) |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia naczyniowe |
Niedociśnienie tętnicze i skutki związane z niedociśnieniem |
Często |
Często |
Wrażenie ziębnięcia lub drętwienia kończyn |
Często |
- |
|
Niedociśnienie ortostatyczne |
Niezbyt często |
Często |
|
Zapalenie naczyń krwionośnych |
- |
Rzadko |
|
Nagłe zaczerwienienie (zwłaszcza twarzy) |
- |
Niezbyt często |
|
Objaw Raynauda |
- |
Nieznana |
|
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia |
Kaszel |
- |
Często |
Duszność |
- |
Często |
|
Skurcz oskrzeli, w tym nasilenie astmy |
Niezbyt często |
Niezbyt często |
|
Zapalenie oskrzeli |
- |
Często |
|
Zapalenie zatok |
- |
Często |
|
Przekrwienie błony śluzowej nosa |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia żołądka i jelit |
Ból brzucha |
Często |
Często |
Zaparcia |
Często |
Niezbyt często |
|
Biegunka |
Często |
Często |
|
Nudności |
Często |
Często |
|
Wymioty |
Często |
Często |
|
Niestrawność |
- |
Często |
|
Suchość błony śluzowej jamy ustnej |
- |
Niezbyt często |
|
Zapalenie trzustki |
- |
Bardzo rzadko |
|
Aftowe zapalenie jamy ustnej |
- |
Nieznana |
|
Zapalenie języka |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych |
Cytolityczne lub cholestatyczne zapalenie wątroby |
Rzadko |
Nieznana |
Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych i (lub) stężenia bilirubiny sprzężonej |
- |
Niezbyt często |
|
Żółtaczka cholestatyczna |
- |
Rzadko |
|
Uszkodzenie komórek wątroby |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej |
Wysypka |
- |
Często |
Świąd |
- |
Niezbyt często |
|
Obrzęk naczynioruchowy twarzy, kończyn, warg, błon śluzowych, języka, głośni i (lub) krtani (patrz punkt 4.4 w ChPL) |
- |
Niezbyt często |
|
Pokrzywka |
- |
Rzadko |
|
Reakcje nadwrażliwości na światło |
- |
Bardzo rzadko |
|
Nadmierna potliwość |
- |
Niezbyt często |
|
Reakcje nadwrażliwości (świąd, zaczerwienienie (zwłaszcza twarzy), wysypka) |
Rzadko |
- |
|
Nasilenie łuszczycy |
- |
Nieznana |
|
Rumień wielopostaciowy |
- |
Nieznana |
|
Toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka Zespół Stevensa-Johnsona |
- |
Nieznana |
|
Łuszczyca, wysypka o typie pęcherzycy lub lisza na skórze lub błonach śluzowych, łysienie |
Bardzo rzadko |
Nieznana |
|
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej |
Kurcze mięśni |
Niezbyt często |
Często |
Osłabienie mięśni |
Niezbyt często |
- |
|
Ból stawów |
- |
Niezbyt często |
|
Ból mięśni |
- |
Często |
|
Zaburzenia nerek i dróg moczowych |
Niewydolność nerek |
- |
Niezbyt często |
Ostra niewydolność nerek |
- |
Niezbyt często |
|
Zwiększone oddawanie moczu |
- |
Niezbyt często |
|
Nasilenie występującego wcześniej białkomoczu |
- |
Niezbyt często |
|
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi |
Zaburzenie erekcji |
- |
Niezbyt często |
Zaburzenia potencji |
Rzadko |
- |
|
Zmniejszenie libido |
- |
Niezbyt często |
|
Ginekomastia |
- |
Nieznana |
|
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania |
Osłabienie |
Często |
Często |
Uczucie zmęczenia |
Często |
Często |
|
Ból w klatce piersiowej |
- |
Często |
|
Obrzęki obwodowe |
- |
Niezbyt często |
|
Gorączka |
- |
Niezbyt często |
|
Badania diagnostyczne |
Zwiększenie stężenia mocznika we krwi |
- |
Niezbyt często |
Zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi |
- |
Niezbyt często |
|
Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych |
Rzadko |
Niezbyt często |
|
Zwiększenie stężenia bilirubiny we krwi |
- |
Niezbyt często |
|
Zwiększone stężenia triglicerydów |
Rzadko |
- |
|
Zmniejszone stężenie hemoglobiny i zmniejszenie wartości hematokrytu (patrz punkt 4.4 w ChPL) |
- |
Rzadko |
|
Zaburzenia układu immunologicznego |
Reakcje anafilaktyczne lub rzekomoanafilaktyczne, zwiększenie miana przeciwciał przeciwjądrowych |
- |
Nieznana |
Zaburzenia endokrynologiczne |
Zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny (SIADH) |
- |
Nieznana |
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C 02 - 222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309
Strona internetowa: https://smz.ezdrowie.gov.pl
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Podmiot odpowiedzialny posiadający pozwolenie na dopuszczenie do obrotu:
Bausch Health Ireland Limited 3013 Lake Drive, Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3 Irlandia
Numery pozwolenia na dopuszczenie do obrotu i nazwa organu, który je wydał:
ACEBIS 2,5 mg + 1,25 mg kapsułki, twarde Pozwolenie nr 27397
ACEBIS 2,5 mg + 2,5 mg kapsułki, twarde Pozwolenie nr 27398
ACEBIS 5 mg + 2,5 mg kapsułki, twarde Pozwolenie nr 27399
ACEBIS 5 mg + 5 mg kapsułki, twarde Pozwolenie nr 27400
ACEBIS 10 mg + 5 mg kapsułki, twarde Pozwolenie nr 27401
ACEBIS 10 mg + 10 mg kapsułki, twarde Pozwolenie nr 27402
wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany z przepisu lekarza – Rp.
Urzędowa cena detaliczna/kwota dopłaty ponoszona przez ubezpieczonego pacjenta (tylko dla produktów refundowanych)
Komentarze
[ z 0]