Endometrioza, choroba występująca u nawet 10 procent kobiet, wciąż stanowi spore wyzwanie naukowe. Nowa teoria opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Simona Frasera sugeruje, że wcześniej przeoczony hormon - testosteron, odgrywa kluczową rolę w jego rozwoju. Badania mogą mieć bezpośredni wpływ na diagnostykę i leczenie tej choroby, dając nadzieję kobietom z endometriozą na całym świecie.
Nowe badania opierają się na ostatnich odkryciach, że kobiety z endometriozą rozwijały się jako płody w łonie matki w warunkach stosunkowo niskiego poziomu testosteronu w porównaniu z kobietami bez endometriozy.
Zgodnie z teorią naukowców, ten niski poziom testosteronu “programuje” rozwijający się układ rozrodczy kobiet w celu wykazania unikalnego zestawu cech związanych z endometriozą, w tym wczesnej miesiączki, krótkich cykli miesiączkowych, dużej wrażliwości na ból, wysokiego stanu zapalnego i zmienionych poziomów hormonów kontrolujących owulację i cykl menstruacyjny.
Naukowcy odkryli, że ich teoria jest poparta niezwykłym zakresem danych w literaturze, od genetyki po endokrynologię, morfologię, wywiad rodzinny i biologię ewolucyjną, dostarczając w ten sposób pierwszego kompleksowego wyjaśnienia cech związanych z endometriozą.
Teoria ta może wyjaśnić prawie wszystkie objawy endometriozy jako następcze skutki niskiego poziomu testosteronu we wczesnym okresie życia. Odkrycia przedstawiono w dwóch ostatnich artykułach opublikowanych w Evolution, Medicine and Public Health i Evolutionary Applications .
„Niski poziom testosteronu we wczesnym okresie rozwoju jest najsilniejszym znanym korelatem endometriozy, a jego skutki mogą wyjaśniać większość objawów endometriozy. Co więcej, nowa teoria ma bezpośrednie konsekwencje dla diagnostyki i leczenia endometriozy.” - mówi profesor nauk biologicznych SFU Bernard Crespi.
Crespi zauważa, że testosteron najwyraźniej został przeoczony w badaniach nad endometriozą, ponieważ jest zwykle uważany za hormon „męski”, chociaż wiadomo, że ma kluczowe działanie również u kobiet.
„Bardzo często naukowcy koncentrują się na estrogenie jako żeńskim hormonie i testosteronie jako męskim, ale w rzeczywistości oba te hormony są krytycznie ważne dla wszystkich ludzi” - mówi Ben Trumble, adiunkt w School of Human Evolution and Social Change at Arizona State University, który nie brał udział w tych badaniach. „Gratuluję autorom, którzy poszli o krok dalej i zbadali pełen zakres hormonów, które mogą wpływać na zdrowie kobiet”.
„Ta praca określa endometriozę jako rozwojową chorobę endokrynologiczną, która ma swoje korzenie we wczesnym okresie życia. Wyjaśnia również związek endometriozy z zespołem policystycznych jajników, zaburzeniem napędzanym przez zbyt wysoki, a nie zbyt niski poziom testosteronu w okresie prenatalnym. Pokazujemy, że zespół policystycznych jajników jest zasadniczo przeciwieństwem endometriozy pod względem przyczyn, korelacji i głównych objawów. W związku z tym praca ta powinna pomóc zmienić nasze rozumienie obu zaburzeń ”.- mówi Crespi.
Komentarze
[ z 0]