Dyrektywa unijna o leczeniu transgranicznym zaczęła obowiązywać od października 2013 r., ale przepisy do niej w Polsce przystosowano w listopadzie 2014 r. - Od wejścia w życie przepisów nie było żadnych wniosków dotyczących zgody na dłuższe niż jeden dzień leczenie, jest zaś 12 wniosków o zwrot pieniędzy po leczeniu - poinformowała Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ w rozmowie z gazetą Nowości.

- Są wnioski m.in. z Torunia, Golubia-Dobrzynia, Brodnicy, Ciechocinka. Z tego dwa zostały odesłane do uzupełnienia, siedem jest w trakcie załatwiania, w tym w pięciu chodzi o zwrot za operację zaćmy, z czego trzech w Czechach, dwóch w Niemczech. Jeden wniosek dotyczył witrektomii w Niemczech, jeden naświetlania nożem gamma (w neurochirurgii). 3 sprawy zostały sfinalizowane i pieniądze wypłacono - wylicza Nawrocka.

W jednym przypadku za endoprotezoplastykę stawu biodrowego w Niemczech (kosztowała 30 tys. zł) NFZ oddał 12 154 zł). W dwóch - za operację zaćmy (obie wykonano w Czechach) - NFZ zwrócił po 2207 zł (pacjenci zapłacili 2900 zł i 2800 zł).


Więcej: nowosci.com.pl