Jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez UCL zbyt dużo czasu spędzonego w pozycji siedzącej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia objawów depresyjnych u młodzieży.
Badanie Lancet Psychiatry wykazało, że dodatkowe 60 minut lekkiej aktywności (takiej jak chodzenie lub wykonywanie obowiązków domowych) codziennie w wieku 12 lat było związane z 10% zmniejszeniem objawów depresyjnych w wieku 18 lat.
„Nasze ustalenia pokazują, że młodzi ludzie nieaktywni przez większą część dnia w okresie dojrzewania są bardziej narażeni na depresję w wieku 18 lat. Odkryliśmy, że nie tylko intensywne formy aktywności są korzystne dla naszego zdrowia psychicznego, ale w każdym stopniu aktywność fizyczna, która może skrócić czas spędzany na siedzeniu, może być korzystna”- powiedział główny autor badania Aaron Kandol.
„Powinniśmy zachęcać ludzi w każdym wieku do zwiększonej aktywności fizycznej ponieważ jest to korzystne zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego”.
Zespół badawczy wykorzystał dane pochodzące od 4257 nastolatków, którzy od urodzenia biorą udział w badaniach w ramach badania University of Bristol's Children of the 90s. W tym badaniu dzieci nosiły akcelerometry do śledzenia ich aktywności fizycznej przez co najmniej 10 godzin dziennie przez minimum trzy dni, w wieku 12, 14 i 16 lat.
Urządzenia te informowały, czy dziecko angażuje się w mało intensywną aktywność pod postacią spacerów czy innych działań, w których obecny jest ruch, lub umiarkowaną w przypadku biegania lub jazdy na rowerze. Zastosowanie akcelerometrów dostarczyło bardziej wiarygodnych danych niż poprzednie badania, które polegały na tym, że ludzie samodzielnie zgłaszali swoją aktywność, co dawało nie do końca wiarygodne wyniki.
Objawy depresyjne, takie jak obniżony nastrój, utrata chęci podejmowania działania i słaba koncentracja, zostały zmierzone za pomocą kwestionariusza klinicznego. Kwestionariusz obejmował objawy depresyjne, a także ich nasilenie.
Naukowcy odkryli, że każde dodatkowe 60 minut siedzącego trybu życia w wieku 12, 14 i 16 lat wiązało się ze wzrostem wskaźnika depresji odpowiednio o 11,1%, 8% lub 10,5%, w wieku 18 lat. Każda dodatkowa godzina braku aktywności fizycznej każdego dnia w wieku 12, 14 i 16 lat była związana ze zwiększonym ryzykiem depresji w wieku 18 lat, które były odpowiednio większe o 9,6%, 7,8% i 11,1%.
Naukowcy odkryli pewne powiązania między umiarkowaną a energiczną aktywnością we wcześniejszych wiekach i zmniejszonymi objawami depresyjnymi, chociaż ostrzegają, że ich dane były słabsze z powodu niskiego poziomu aktywności o takiej intensywności w grupie (średnio około 20 minut dziennie), więc ustalenia nie wyjaśniają, czy umiarkowana do energicznej aktywność jest mniej korzystna niż aktywność lekka.
Chociaż naukowcy nie mogą potwierdzić, że poziomy aktywności spowodowały zmiany objawów depresyjnych, badacze wzięli pod uwagę potencjalnie mylące czynniki, takie jak status społeczno-ekonomiczny, historia zdrowia psychicznego rodziców i długość czasu noszenia akcelerometru, a także uniknęli możliwości odwrotnego związku przyczynowego poprzez dostosowanie ich analiza uwzględniająca osoby z objawami depresyjnymi na początku badania.
„Niepokojące jest to, że ilość czasu spędzanego przez młodych ludzi bezczynnie stale rośnie od lat, ale zaskakujący jest brak wysokiej jakości badań dotyczących tego, jak może to wpłynąć na zdrowie psychiczne. Wydaje się, że liczba młodych ludzi z depresją również rośnie, a nasze badanie sugeruje, że te dwa trendy mogą być powiązane ”, dodał Kandola. Jeden z autorów badania dr Joseph Hayes powiedział: „Wiele inicjatyw promuje intensywne ćwiczenia u młodych ludzi, ale nasze ustalenia sugerują, że należy również zwrócić większą uwagę na podstawową aktywność”.
„Mało intensywna aktywność fizyczna może być szczególnie przydatna, ponieważ nie wymaga dużego wysiłku i łatwo dopasowuje się do codziennej rutyny większości młodych ludzi. Szkoły mogą włączyć ją do swoich programów nauczania i z powodzeniem może być ona wykonywana w trakcie zajęć. Małe zmiany w naszych przyzwyczajeniach mogą ułatwić nam wszystkim unikanie siedzącego trybu życia” - dodał.
Komentarze
[ z 0]