Fundacja Aby żyć informuje, iż organizowana przez nią społeczna kampania edukacyjna pt. „Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!!” mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zakażeń pneumokokowych oraz zachęcenie rodziców do szczepienia dzieci została zauważona przez ministra zdrowia oraz otrzymała głos poparcia dla prowadzonych działań.

„Minister zdrowia pragnie złożyć wyrazy uznania oraz podziękować fundacji „Aby żyć” za zaangażowanie w sprawę popularyzacji szczepień oraz przyczynianie się do wzrostu świadomości społeczeństwa w zakresie potrzeby stosowania szczepień ochronnych – w tym także u osób dorosłych” – napisał podsekretarz stanu Piotr Warczyński

Minister zdrowia odniósł się również do działań przeciwników szczepień. „Głosy pojawiające się ze strony ruchów antyszczepionkowych przynoszą szkody w postaci siania nieuzasadnionego lęku w społeczeństwie, a głównie w młodych rodzicach, którzy powodowani troską o dziecko oraz emocjonalnym stosunkiem do zagadnienia, mogą podejmować bardzo ważne decyzje w oparciu o nieprawdziwe i nierzetelne informacje. Należy zaznaczyć, że konsekwencje tych decyzji mogą jednak okazać się tragiczne, a nieszczepienie jest niebezpieczne. Niebezpieczne zarówno dla jednostki – dziecka – które staje się narażone na chorobę o skutkach mogących zagrozić jego życiu i sprawności; niebezpieczne z punktu widzenia innych dzieci, które mogą zarażać się od nieszczepionych kolegów i koleżanek; niebezpieczne dla osób starszych, o obniżonej odporności, które przecież nierzadko opiekują się wnuczętami. Wreszcie – nieszczepienie jest niebezpieczne dla całej populacji, gdyż powoduje, że choroby, które udało się opanować, mogą powracać".

Kampania społeczno-edukacyjna pt. „Pneumokokom mówimy: Szczepimy!!! została zainaugurowana w październiku 2014. Działania w ramach kampanii mają zasięg ogólnopolski i będą realizowane do końca lutego 2015. W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne w mediach: w internecie, w prasie oraz w radio. W poradniach pediatrycznych, w placówkach poz na terenie całego kraju zostały rozmieszczone plakaty informacyjne. Projekt uzyskał poparcie instytucji publicznych, towarzystw naukowych oraz czołowych ekspertów w dziedzinie pediatrii i wakcynologii oraz stowarzyszeń pacjentów.



Źródło: www.pulsmedycyny.pl