Złamanie szyjki kości udowej to jedno z najczęstszych złamań występujących u osób dorosłych i w wieku podeszłym. W Stanach Zjednoczonych rocznie dochodzi do ponad 300 000 złamań tego typu. Uraz ten zazwyczaj zaopatrywany jest operacyjnie – wykonywana jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego.

Na skuteczność zabiegu oraz pooperacyjne rokowanie pacjenta wpływ mają nie tylko czynniki przedoperacyjne i doświadczenie lekarza ortopedy, ale też jakość i typ znieczulenia. W ostatnim czasie coraz większą popularność wśród anestezjologów i lekarzy zabiegowców zyskuje znieczulenie regionalne. Badania wykazały, że w porównaniu do anestezji ogólnej prowadzi do skrócenia czasu rekonwalescencji i pobytu w szpitalu, zmniejsza koszty hospitalizacji oraz poprawia rokowanie pacjenta. Czy jest tak też w przypadku operacji zaopatrzenia złamania szyjki kości udowej?

Na pytanie to starali się odpowiedzieć Neuman i wsp. Autorzy badali związek między znieczuleniem regionalnym (podpajęczynówkowym lub zewnątrzoponowym) vs ogólnym a 30-dniową śmiertelnością i długością hospitalizacji pacjentów po złamaniu szyjki kości udowej.

Badacze zaplanowali retrospektywne badanie kohortowe z udziałem pacjentów w wieku ≥50 lat poddawanych zabiegowi endoprotezoplastyki stawu biodrowego z powodu złamania szyjki kości udowej w stanie Nowy Jork w USA w okresie od 1 lipca 2004 do 31 grudnia 2011. Wyniki badania opublikowano na łamach czasopisma JAMA.

W sumie do badania włączono 56 729 pacjentów, z których 15 904 (28 proc.) znieczulono regionalnie, a 40 825 (72 proc.) ogólnie. Zmarło 3032 (5,3 proc.) badanych. Szacowana długość hospitalizacji badanych wyniosła 6,2 dni. Nie wykazano istotnych różnic jeśli chodzi  o 30-dniową śmiertelność pacjentów w zależności od typu zastosowanego znieczulenia (5,4 proc. vs 5,8 proc.). Badacze zaobserwowali jednak, że anestezja regionalna skraca okres hospitalizacji o 0,6 dnia.

Podsumowując, wbrew powszechnemu trendowi w kierunku znieczulenia regionalnego nie przynosi ono istotnych korzyści pacjentom operowanym z powodu złamania szyjki kości udowej. Badaczom udało się jedynie wykazać nieznacznie skrócenie hospitalizacji w przypadku zastosowania anestezji regionalnej.

Ewa Witkowska. [Opublikowano dnia: 2014-07-08]. Znieczulenie regionalne nie dla pacjentów ze złamaniem szyjki kości udowej?. Protokół dostępu: http://www.chirurg.pl/doniesienia/34158 [Pobrano dnia: 2014-07-24].