Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas 25. finału, który odbędzie się 15 stycznia 2017 roku będzie zbierała pieniądze dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

- 25 lat grania Orkiestry to poważna część historii Polski. Przez ten Okres pomogliśmy praktycznie każdemu szpitalowi w naszym kraju. To, że Orkiestra działa i to z tak dużą skutecznością, to oczywiście zasługa wszystkich darczyńców, to efekt każdego grosza wrzuconego do puszki. Nie boję się użyć stwierdzenia, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to wspólne dobro wszystkich Polaków także tych mieszkających za granicą, bo przecież wiele sztabów gra także na obczyźnie - mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Pediatria już po raz kolejny będzie tematem Finału. Do tej pory na rzecz pediatrii Orkiestra grała w czasie 11, 12 i 24. Finału.

- To przerażające jak pediatria w Polsce wciąż jest zaniedbana. Mimo ogromnej pomocy ze strony Orkiestry, nadal na tych oddziałach brakuje elementarnego wyposażenia. Łóżeczka, które stoją w szpitalach w wielu przypadkach nie spełniają norm bezpieczeństwa, a na salach szpitalnych można by z powodzeniem kręcić filmy w rzeczywistości lat 60-tych bez budowania scenografii – mówiła prof. nadzw. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii. - Należy przy tym pamiętać, że oddziały pediatryczne są przewidziane dla pacjentów od 0 do 18 roku życia, tym samym potrzeba trzech różnych rodzajów długości łóżek. Lekarze w ankietach które przeprowadziliśmy na oddziałach prosili także o nowe pulsoksymetry, kardiomonitory czy ciśnieniomierze. W opłakanym stanie są także stanowiska w gabinetach zabiegowych. Są oczywiście oddziały, które mogą służyć jako przykład - wyremontowane i nowocześnie wyposażone, a tych na szczęście jest coraz więcej – dodała prof. Jackowska.

- Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nie zapomina również o seniorach. To właśnie dzięki zakupom w ramach ostatnich 4 Finałów stan polskiej geriatrii znacznie się poprawił, jednak wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia - powiedziała Lilia Dziwisz, jeden z ekspertów Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

W ramach zakupu ze środków zebranych podczas 24. Finału WOŚP Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy dokonała zakupu m.in. 2 rezonansów magnetycznych (wysokiej klasy kardiomonitorów czy urządzeń do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka, a także wyposażenia laboratoriów onkologicznych. W ramach zakupu dla geriatrii wymieniono ponad 1 500 łóżek z materacami oraz szafkami nocnymi oraz aparaty EKG czy inhalatory.

Po raz pierwszy w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy partnerem i gospodarzem 25. Finału została Grupa TVN. Przedstawiciele stacji zaznaczyli, że chcą współpracować również z innymi telewizjami. Na konferencji nie wystąpił nikt z TVP, która do tej pory relacjonowała finały WOŚP.