Trzyosobowy zespół ratowników z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego zwyciężył na zakończonych właśnie w Bielsku-Białej XIII Międzynarodowych Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Zimowe mistrzostwa to ogromne wyzwanie dla uczestników. Zawody odbywają się bowiem w trudnych warunkach atmosferycznych, a część zadań jest prowadzona na wymagającym górskim terenie. Załoga z KPR pokonała 45 drużyn z całej Polski oraz z Litwy i Ukrainy i stanęła na pierwszym miejscu podium. Krakowski zespół reprezentowali: Marek Brzostowicz, Michał Gąska i Mateusz Putowski.

Zespoły miały do wykonania 8 zadań, w tym dwa nocne. Ratownicy musieli pokonać leśną drogę, aby dostać się do czteroletniego dziecka, które było w stanie hipotermii i wymagało resuscytacji. Z kolei podczas zadania, które odbywało się w hangarze lotniczym udzielali pomocy ciężko rannemu mechanikowi.

Scenariusz zadania, które zaangażowało większość ratowników zakładał z kolei atak terrorystyczny na autokar, który zatrzymał się na stacji benzynowej. W tym zadaniu kilkanaście zespołów musiało działać równocześnie, a także współpracować z innymi, obecnymi na miejscu służbami.

Zespoły zmierzyły się też z nietypowym i bardzo interesującym wyzwaniem: ratownicy musieli wcielić się w rolę dyspozytorów medycznych. Na podstawie odsłuchanej rozmowy mieli zebrać jak najwięcej niezbędnych informacji, wdrożyć odpowiednie procedury i podjąć właściwe decyzje.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego