W związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby poprzez kontakty osobiste, zawieszamy wszystkie wizyty profilaktyczne dzieci i młodzieży w poradniach POZ, w tym szczepienia ochronne, które bez uszczerbku zdrowia mogą zostać przełożone na inny termin. Przepraszamy za wszelkie niedogodności - poinformowała Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

W związku z:

  • dynamicznie rosnącym w Polsce zagrożeniem epidemicznym związanym ze zwiększeniem liczby przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 powodującym chorobę COVID-19,
  • ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) stanu pandemii,
  • wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego,

celem ograniczenia ryzyka zakażeń w grupie niemowląt, dzieci oraz ich rodziców/opiekunów, a także młodzieży i dorosłych zalecamy zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), w tym szczepień ochronnych, wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS), które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin.

Zalecenie dotyczące zawieszenia szczepień ochronnych nie wynika z przeciwwskazań medycznych do szczepień ochronnych w aktualnej sytuacji epidemiologicznej, lecz ma na celu ograniczenie bezpośrednich, zbędnych w okresie pandemii, kontaktów i spotkań sprzyjających szerzeniu się choroby.

Drodzy Rodzice/Opiekunowie pozostawcie dzieci w domu, z dala od potencjalnych zagrożeń, do czasu odwołania niniejszego zalecenia. Pamiętajmy także, że dzieci mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dla dorosłych, dla których zakażenie może być śmiertelne.

Jedynymi medycznymi wyjątkami uzasadniającymi natychmiastowe szczepienie jest przeprowadzenie profilaktyki poekspozycyjnej przeciwko wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej.

Stanowisko podpisali:

  • prof. dr hab. n. med. Jarosław Peregud-Pogorzelski, Prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego,
  • prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii,
  • dr hab. n. med. Hanna Czajka, ekspert ds. szczepień Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego,
  • prof. dr. hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej

Źródło: Porozumienie Zielonogórskie | Polskie Towarzystwo Pediatryczne