Wrocławska Prokuratura Okręgowa poinformowała 29 grudnia o zakończeniu śledztwa przeciwko Michałowi S. podejrzanemu o doprowadzenie prawie 6 tysięcy osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie 486.611,05zł, poprzez zamieszczenie za pośrednictwem dwóch portali internetowych nieprawdziwego ogłoszenia, dotyczącego zbiórki pieniężnej na rzecz chorego na nowotwór wzroku dziecka. Sprawa była bardzo głośna medialnie, a wśródło poszkodowanych znalazł się m.in. piłkarski reprezentant Polski Robert Lewandowski.

Czynności w tej sprawie podjęte zostały przez Prokuraturę niezwłocznie z urzędu na podstawie doniesień medialnych, a śledztwo wszczęto w dniu 10 lipca 2017 roku.

Jak ustalono w toku postępowania, Michał S. w dniu 8 lutego 2017 roku, założył za pośrednictwem jednego z portali internetowych, aukcję pod nazwą #BOJESIECIEMNOSCI, w ramach której zbierał pieniądze na leczenie 2,5 letniego chłopca - Antosia Rudzkiego, chorującego na nowotwór wzroku.

W procesie rejestracji zbiórki, Michał S. jako organizator, zobligowany był do spełnienia warunków formalnych, na podstawie których serwis internetowy mógł opublikować utworzenie akcji. Podczas rejestracji zbiórki #BOJESIECIEMNOSCI, Michał S. określając jej cel, zamieścił w formularzu zgłoszeniowym portalu opis celu aukcji charytatywnej, podając że „rodzice małego Antka mierzą się z bardzo trudną sytuacją a polegającą na tym, iż u ich 2,5-letniego syna zdiagnozowano jakiś czas temu groźny nowotwór oczu, który w niedługim czasie może spowodować u chłopca nieodwracalną ślepotę zaś nadzieją jej uniknięcia, okazała się droga operacja która musi zostać wykonana w Ameryce”.

W stworzonym przez siebie zapisie wskazał, iż koszt wykonania takiej operacji to kwota 1.500.000,- złotych. Dla uwiarygodnienia opisu, zamieścił informację, iż „Rodzice dziecka wzięli kredyt pod zastaw domu oraz działki na kwotę 800.000,- złotych, sprzedali samochód, zorganizowali zbiórkę wśród przyjaciół i znajomych, a także w swoich zakładach pracy. Zebrali w sumie 1 milion złotych”. Dalej, podając się za przyjaciela rodzinny, wskazał, że dzięki platformie internetowej, postanowił zebrać brakującą kwotę – 500.000,- złotych. Zamieścił też w formularzu utworzonej akcji charytatywnej wizerunek rzekomo chorego chłopca.

Po wprowadzeniu tych danych, portal internetowy uruchomił automatycznie zbiórkę, publikując ją na swojej stronie internetowej. Wpłaty na cel utworzonej przez Michała S. zbiórki #BOJESIECIEMNOSCI, były przekazywane albo bezpośrednio na utworzone przez portal konto bankowe zwykłym przelewem bankowym, albo poprzez Przelewy24 i PayPal. Tak uzyskanymi środkami pieniężnymi organizator zbiórki, a w tym przypadku Michał S. mógł zarządzać, zlecając ich wypłaty lub zwroty.

Dzięki nagłośnieniu zbiórki na rzecz rzekomo chorego dziecka, po uprzednim wprowadzeniu w błąd grona sławnych osób, którzy swoimi wizerunkami wspierali akcję charytatywną #BOJESIECIEMNOSCI oraz przy użyciu internetu, Michał S. oszukał blisko 6 tysięcy osób.

Jako pierwsza o wykryciu oszustwa poinformowała Fundacja Siepomaga, do której Michał S. również się zgłosił, jednak odmówiono mu rejestracji z powodu braku dokumentacji medycznej dziecka.

Dolnośląscy policjanci zatrzymali Michała S. w lipcu na terenie Warszawy, w wynajmowanym przez niego mieszkaniu. Tam też zabezpieczono część środków pochodzących z fikcyjnej zbiórki oraz markowy sprzęt elektroniczny i sportowy zakupiony za wyłudzone pieniądze.

Prokuratura wysłała już do sądu akt oskarżenia. Podejrzany 23–letni Michał S. przyznał się do winy, grozi mu do 10 lat więzienia.


Źrodło: Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu