Nie rezygnujemy z zajęć praktycznych, ponieważ nie ma nauki medycyny bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem - powiedział rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) prof. Zbigniew Gaciong, inaugurując rok akademicki. WUM jest jedną z największych uczelni medycznych w Polsce.

W poniedziałek odbyła się inauguracja roku akademickiego na WUM. Wzięli w niej udział m.in. rektorzy warszawskich szkół wyższych, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz wiceminister nauki Wojciech Maksymowicz.

Rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong powiedział, że kierowana przez niego uczelnia rozpoczyna rok akademicki w szczególnych warunkach pandemii koronawirusa. Mimo to program studiów na WUM - jak zaznaczył - musi być oparty w znacznym stopniu "o zajęcia praktyczne, kontaktowe".

"Nie rezygnujemy z zajęć praktycznych, ponieważ nie ma nauki medycyny bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem" - dodał. Podkreślił, że uczelnia przygotowała specjalne wytyczne dotyczące bezpiecznego odbywania zajęć. "W dobie pandemii bezpieczne nauczanie jest wyzwaniem" - dodał.

"W tej sytuacji jeszcze większego znaczenia nabierają centra symulacji medycznych, które umożliwiają nabywanie umiejętności praktycznych w bardziej bezpieczny sposób" - mówił rektor. Poinformował, że istniejące w WUM centrum zostanie rozbudowane "w jak najszybszym czasie". "To priorytet na najbliższy rok" - mówił. Nacisk w programie studiów ma być też położony na właściwe komunikowanie się z pacjentem.

Kierując swoje słowa do studentów prof. Gaciong wyraził nadzieję na udaną współpracę. "Jesteśmy otwarci na dialog, na państwa pomysły i argumenty" - przekonywał. Stwierdził, że będzie sprzyjał otwartej debacie. Kolejna na WUM na dotyczyć zmian w statucie uczelni. Powiedział, że studenci mają realny wpływ na funkcjonowanie uczelni - nie są tylko biernym członkiem społeczności akademickiej.

"Jesteście grupą szczególną, dlatego że przygotowaliście się do egzaminów maturalnych w czasie kwarantanny, a mimo to znakomicie zdaliście egzamin dojrzałości, który różnił się pod wieloma względami od matur z lat ubiegłych" - podkreślił kierując swoje słowa do żaków. Wyraził nadzieję, że nowym studentom nie zabraknie zapału, energii i optymizmu i że "będą zmieniać rzeczywistość"

.... ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Rektor mówi też o pracach nad federalizacją WUM z UW. "Z powodu braku zapisów wykonawczych w ustawie obie strony czekają na te regulacje, aby określić zasady współpracy. Jednak już obecnie pracownicy obu uczelni mają możliwość występowania o wspólne granty badawcze, studenci i doktoranci - korzystania z oferty zajęć w obu uniwersytetach w ramach inkubatora UW" - przypomniał.

Wiceminister nauki Wojciech Maksymowicz w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że resort nauki nie jest całkiem obcy WUM - uczelni, która podlega ministrowi zdrowia, bo "zajmuje się całokształtem kształcenia".

Dodał, że w MNiSW powołano zespół ds. uzupełnienia standardów kształcenia lekarzy, aby "położyć nacisk na kontakt przyszłego lekarza z pacjentem". Zaznaczył, że mimo rozwoju technologii, informatyki czy sztucznej inteligencji w medycynie, to dla pacjenta nieustannie ważna jest bliskość lekarza, pielęgniarki, położnej, kontakt człowieka z człowiekiem. "O tym nie wolno nam zapominać" - podkreślił.

W czasie inauguracji roku akademickiego wręczono również zasłużonym pracownikom WUM Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wykład inauguracyjny zatytułowany „Sztuka leczenia i leczenie sztuką” wygłosiła prof. Dorota Folga-Januszewska.

Warszawski Uniwersytet Medyczny jest jedna z największych uczelni medycznych w Polsce z historią sięgającą 1809 roku. Uczelnia oferuje kształcenie na 17 kierunkach w języku polskim, 3 w języku angielskim, 15 kierunkach studiów podyplomowych, studiach MBA oraz licznych kursach specjalizacyjnych, doskonalących i ustawicznych. Bazę naukowo-dydaktyczną WUM stanowią największe warszawskie szpitale. WUM specjalizuje się zarówno w badaniach klinicznych, jak i medycynie teoretycznej.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Szymon Zdziebłowski