O wprowadzenie obowiązkowego noszenia maseczek ochraniających nos i usta w miejscach publicznych i zakładach pracy do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP, Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia oraz Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego apelują lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Odpowiedzialne noszenie maseczek pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i tym samym - o czym jesteśmy przekonani - uratuje niejedno ludzkie życie! - piszą w liście otwartym.

Lekarze PPOZ zwracają uwagę, że obecnie już nie tylko w Chinach, czy wielu innych państwach Azji, ciężko doświadczonych przez koronawirusa obowiązuje noszenie maseczek pod rygorem dużych restrykcji .

- Obowiązek ten wprowadzają kolejne kraje, również i w Europie: Włosi, Czesi, Brytyjczycy. My natomiast ciągle słyszymy, że jest to niepotrzebne, maseczki przeznaczone są tylko dla chorych, osób się nimi opiekujących oraz służb z nimi się stykających. Tymczasem zagrożenie sięgnęło zenitu. Jesteśmy już w fazie transmisji poziomej koronawirusa, który zaraża drogą kropelkową wszystkich wokół: gdy zarażony, chory, a także nosiciel kicha, kaszle, a nawet tylko mówi. Wirus w otoczeniu może utrzymywać się do kilku godzin. Eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa. Maseczka nie musi być najwyższej jakości. Skuteczne są zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w warunkach domowych. Maski mają jeszcze jedną ważną zaletę: ograniczają ruchy mimowolne rąk: drapanie, pocieranie, dotykanie do ust oraz nosa. To jest kolejne zagrożenie zarażenia. Maseczka - naszym zdaniem - jest ważniejsza niż rękawice jednorazowe. Ręce zawsze można umyć - podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Tragiczne doświadczenia z innych krajów - zdaniem PPOZ - powinny być ważną nauką dla Polski i Polaków. Nie można ich bagatelizować.

– Panie Premierze, Panowie Ministrowie! Każdego dnia podejmujecie Panowie kluczowe decyzje dla przyszłości Polski i życia Polaków. To bardzo odpowiedzialne, ważne i docenianie przez wszystkich! Zabezpieczające kraj oraz podnoszące świadomość i odpowiedzialność Polaków za swoje zdrowie. Uważamy, że należy czerpać wzorce z innych krajów. Ostatnio posłowie i senatorowie RP, podczas obrad zostali wyposażeni w maseczki. Osoby potencjalnie zdrowe i nie udzielające pomocy chorym w Parlamencie! Było to posunięcie właściwe i odpowiedzialne, ale ochrona przed transmisją koronawirusa - naszym zdaniem - powinna dotyczyć nie tylko osób publicznych, ale wszystkich Polaków. Korzystajmy z każdego rozwiązania, które pozwoli zmniejszyć, czy ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy i uratuje niejedno życie - podkreśla Bożena Janicka.

PPOZ apeluje: Polacy zostańcie w domu! Starsi, młodsi! A jeżeli już musicie wyjść to zawsze w maseczce, zasłaniając nos i usta! Chrońmy siebie nawzajem!


Źródło: PPOZ