Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Premier: pandemia nasila się, więc kolejne restrykcje są bardzo potrzebne
    Przed nami arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana; dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia i obywateli przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
  2. Prezes NRL: część medyków przeciążona pracą w następstwie epidemii nie dostanie podwyższonego wynagrodzenia
    Część pracowników medycznych przeciążonych pracą w następstwie epidemii nie będzie uprawniona do podwyższonego wynagrodzenia – podnosi w swoim stanowisku prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, komentując decyzję o przyznaniu 100 proc. dodatku medykom walczącym z koronawirusem.
  3. Wiceminister zdrowia zrezygnowała ze stanowiska
    Józefa Szczurek-Żelazko zrezygnowała z funkcji wiceministra zdrowia. "Praca w ministerstwie była dla mnie dużym wyzwaniem i zaszczytem" - napisała na Twitterze.
  4. Wojciech Maksymowicz rezygnuje z funkcji wiceministra nauki
    Profesor Wojciech Maksymowicz rezygnuje z funkcji wiceministra nauki. Jak poinformował w czwartek po południu, wraca do zawodu lekarza.
  5. Kraska: w szkołach będzie opieka dla dzieci osób zaangażowanych w walkę z epidemią
    Szkoły zapewnią opiekę dzieciom, których rodzice są zaangażowani w walkę z epidemią - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
  6. List otwarty OZZPiP do pracodawców ochrony zdrowia
    "Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych apelujemy do pracodawców ochrony zdrowia oraz pielęgniarskiej kadry kierowniczej o podejmowanie rozważnych decyzji zarządczych w okresie walki z epidemią wirusa SARS–CoV–2, które pozwolą na zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentów oraz bezpieczeństwa personelu medycznego a tym samym uchronią personel medyczny przed konsekwencjami prawnymi wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa" - napisała Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, w liście otwartym do pracodawców ochrony zdrowia.
  7. Farmaceuta będzie mógł odmówić sprzedaży prezerwatywy? NIA stanowczo dementuje
    W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami jakoby w procedowanej przez Parlament RP ustawie o zawodzie farmaceuty znalazły się zapisy dotyczące klauzuli sumienia farmaceutów, Naczelna Izba Aptekarska opublikowała komunikat, w którym stanowczo dementuje te nieprawdziwe informacje i sprzeciwia się dalszemu ich rozpowszechnianiu.
  8. Zdalnym monitoring chorych na Covid-19. 1500 pulsoksymetrów trafi do pacjentów w Małopolsce
    W Małopolsce będziemy testowali system opieki domowej nad pacjentem covidowym z użyciem pulsoksymetru; będziemy to rozwiązanie chcieli rozszerzyć na cały kraj - zapowiedział we wtorek (4 listopada) minister zdrowia Adam Niedzielski.
  9. Finalna wersja polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2 dostępna na rynku
    Finalna wersja pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2, opracowanego przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, jest już dostępna na rynku. Czułość reakcji wykrywających wirusa sięga w nim ponad 99 proc.
  10. COVID-19: bezpieczny gabinet stomatologiczny
    Cyfrowe narzędzia mogą usprawnić pracę gabinetów stomatologicznych w czasach zagrożenia koronawirusem. W zwiększeniu bezpieczeństwa pomoże m.in. e-recepta i zapisy on-line.